Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies.
Jestem lekarzem Jestem pacjentem
27 lutego 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
medycyna praktyczna dla lekarzy
 

Medycyna ratunkowa. Pogryzienie przez psa

08.12.2008
dr med. Jan Ciećkiewicz
Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie

Do lekarza przyjmującego pacjentów w swoim podmiejskim gabinecie przyprowadzono listonosza, którego przed chwilą pogryzł pies. Pacjent wchodzi do gabinetu żwawym krokiem, prawą ręką podtrzymuje lewą, z której kapie krew. Mówi, że to tylko draśnięcie i prosi o opatrunek. Nie wie właściwie, jak to się stało, bo nosi tam pocztę od dawna i zna psa, który go zwykle wita inaczej niż inne psy, bo jest przyjazny i daje się głaskać. A tym razem, kiedy się nad nim schylił, ten ugryzł go w rękę. Jest z nim właściciel psa. Powtarza on, że nie wie, jak do tego doszło, ale mówi też, że od paru dni pies zachowuje się inaczej niż zwykle.

» Ciąg dalszy dostępny po zalogowaniu dla osób związanych zawodowo z ochroną zdrowia.

» Zaloguj się lub przejdź do portalu dla pacjentów.

O tym się mówi

 • Kutno. Kolejna gorzka lekcja
  - Dosłownie wszystko, co złego dzieje się w ochronie zdrowia, jest przypisywane lekarzom. W sprawie Kutna też już wydano wyrok na lekarkę – mówi Andrzej Włodarczyk z NRL. Jakie są źródła tego zjawiska?
 • Kampania za miliony
  Ministerstwo Zdrowia, NFZ i Centrum Onkologii w Warszawie wspólnie wydały na kampanię informacyjną reklamującą pakiet onkologiczny ponad 3,5 miliona złotych – dowiedział się nieoficjalnie portal mp.pl. Kampania wzbudziła gwałtowne protesty w środowisku lekarskim.
 • MZ: Zaniedbań nie było
  Kontrole resortu zdrowia nie potwierdziły zarzutów wobec katowickiego Szpitala Bonifratrów w głośnej sprawie rocznej Liliany.
 • Zdrowie to nie problem techniczny
  Mamy tyle wątpliwości dotyczących realizacji pakietu onkologicznego, że tzw. zielone karty wystawiamy sporadycznie. Czekamy na interpretacje ministerstwa zdrowia, jak używać tego narzędzia – mówi prof. Jacek Jassem.