Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies.
Jestem lekarzem Jestem pacjentem

Zapytaj eksperta. Narkotyki

Zapytaj eksperta. Narkotyki
01.10.2009

Od Redakcji: Przedstawiamy praktyczne odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane do Redakcji przez Czytelników lub zadane podczas konferencji szkoleniowych organizowanych przez Dział Szkoleń Medycyny Praktycznej. Pytania oraz propozycje tematów, które chcielibyście Państwo poruszyć w przyszłości, można również przesyłać na adres e-mail: listy@mp.pl.

dr med. Karina Steinbarth-Chmielewska
Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

1. Jakie są objawy przyjmowania "dopalaczy". Czy mogą one być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka?
    "Dopalacze" to popularna nazwa grupy substancji pochodzenia syntetycznego lub roślinnego, które mają właściwości stymulujące lub halucynogenne albo którym się te właściwości przypisuje. Właściwości halucynogenne ujawniają się szczególnie po połączeniu z alkoholem lub innymi substancjami. Kilka lat temu mianem dopalaczy określano głównie napoje energetyzujące typu "Red Bull", "Tiger", "Speed 8" itp. Zawierają one takie substancje chemiczne, jak: kofeina, tauryna, karnityna, witaminy z grupy B, węglowodany, substancje z miłorzębu japońskiego, L-alanina, kwas γ-aminomasłowy lub żeń-szeń. Obecnie katalog dopalaczy jest znacznie obszerniejszy. Proces delegalizacji obrotu substancjami niemedycznymi, które mają działanie psychoaktywne, wpływa na zapotrzebowanie ich użytkowników na substancje stymulujące i/lub halucynogenne, których posiadanie i używanie nie jest karane, i które mają przy tym mniejsze właściwości uzależniające lub mniej szkodliwy wpływ na zdrowie.