Ból z leczeniem bólu

28.04.2017
Nasz Dziennik

Poradnie leczenia bólu zmagają się niedofinansowaniem i brakiem kadry - pisze "Nasz Dziennik". Działająca w ramach warszawskiego Hospicjum Onkologicznego poradnia leczenia bólu pobiera opłaty za leczenie, gdyż świadczenia udzielane w tej poradni nie zostały bowiem zakontraktowane przez NFZ. – Formalna przyczyna była taka, że w formularzu nie wpisaliśmy godzin przyjęć psychologa, chociaż nie było to wymagane – tłumaczy dr Jerzy Jarosz.

Umowę z Funduszem ma natomiast poradnia medycyny paliatywnej, która udziela świadczeń m.in. w zakresie leczenia bólu, a także porad psychologicznych dla chorych i ich najbliższych oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Pula środków, jakie hospicjum otrzymuje na tego rodzaju świadczenia, jest jednak niewystarczająca. To jedynie 8 tys. zł miesięcznie. Na jednego pacjenta przypada miesięcznie zaledwie 40 zł.

Lekarze narzekają, że za takie pieniądze trudno utrzymać poradnie, w której powinni pracować co najmniej dwaj lekarze, pielęgniarki oraz psycholog. Kwota otrzymywana z Funduszu nie wystarcza na stosowanie leczenia inwazyjnego. Lekarze każdemu pacjentowi poświęcają średnio 12 minut, a powinno to być co najmniej pół godziny.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat