Wrocław - "blokują" ból neurolizą

14.07.2014
USKW

W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu lekarze zaczęli stosować sprawdzoną metodę „blokowania” bólu u pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe.

Neuroliza to procedura, która ma na celu zniszczenie włókien nerwowych. Metoda ta jest podobna do blokady nerwu, jednakże w jej przebiegu nie stosuje się leków znieczulających miejscowo, tylko substancję powodującą nieodwracalne uszkodzenie struktury nerwowej. W tym celu najczęściej podawany jest specjalny roztwór alkoholu etylowego.

Pacjentom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu występującego w przebiegu nowotworów wątroby, trzustki, czy jelita grubego wstrzykuje się odpowiednie stężenie alkoholu etylowego. Powoduje to efekt przeciwbólowy, który utrzymuje się od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Prof. Andrzej Kubler, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK: - Zastosowaliśmy tę metodę na razie u kilku pacjentów i efekt jest zadowalający. Osoby te mogą odstawić całkowicie narkotyczne leki przeciwbólowe, które mają szereg skutków ubocznych. Niewiele szpitali stosuje neurolizę, ponieważ do tego zabiegu potrzebny jest specjalny stół i rentgen, nie mówiąc o odpowiedniej kadrze – wyjaśnia profesor.

Z doświadczeń anestezjologów, którzy przyjmują pacjentów w szpitalnej poradni bólu w USK, wynika, że zapotrzebowanie na takie zabiegi jest duże.

Neuroliza stosowana jest w przypadkach bólu, który nie może być zlikwidowany. Metodę tę można zastosować nie tylko w paliatywnym leczeniu chorych na nowotwory, ale także w przypadku bólu związanego z przewlekłymi stanami zapalnymi (np. trzustki) oraz niedokrwieniem kończyn.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat