×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Epidemia cukrzycy i jej powikłań

Cukrzyca jest w tej chwili jednym z największych problemów współczesnej medycyny i wyzwaniem dla służby zdrowia - podkreśliła w poniedziałek w Poznaniu diabetolog, prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz. Obecnie na cukrzycę choruje na świecie ponad 300 mln osób.

diabetes

Fot. z domeny publicznej

„Cukrzyca to choroba, która już pod koniec XX wieku miała charakter epidemii. Obecnie już wiemy, że to także epidemia XXI wieku. Mówiąc o chorobowości w Polsce, to na podstawie danych NFZ, które są najbardziej wiarygodne, wiemy, że wynosi ona 5,2% naszej populacji” – mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Bandurska-Stankiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jak dodała, liczba chorych stopniowo rośnie. „Jest to związane z paroma czynnikami. Przede wszystkim z urbanizacją życia, zmianą stylu życia, siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznejzłym odżywianiem. W krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy, Wielka Brytania to z kolei jest starzenie się społeczeństw. Wiemy, że zachorowalność na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem, zwłaszcza na cukrzycę typu II” – powiedziała.

Podczas konferencji zaznaczono, że cukrzyca nie jest tylko chorobą metaboliczną, czyli schorzeniem ogólnym, ale ma też ogromny wpływ na inne narządy, w tym na wzrok. Zdaniem ekspertów, powikłania oczne cukrzycy mogą być bardzo poważne i prowadzić do tzw. praktycznej ślepoty, czyli takiego upośledzenia widzenia, które nie pozwala na wykonywanie pracy i samodzielne funkcjonowanie.

Jak podkreślono, w roku 2000 osób chorych na cukrzycę na świecie było ok. 150 mln. Według szacunków - do roku 2035 będzie to już 600 mln chorych.

Cukrzyca nie boli. Wczesne powikłania także nie. Pacjent na początku dobrze widzi, natomiast już u tych pacjentów rozwijają się tzw. przewlekłe naczyniowe powikłania cukrzycy, które możemy podzielić na makro i mikronaczyniowe. Makronaczyniowe to niestety choroba naczyniowa mózgu, czyli najczęściej udar. Jest to też choroba wieńcowa, czyli zawał serca i oczywiście choroby naczyniowe kończyn dolnych, które mogą się zakończyć amputacją” – powiedziała prof. Bandurska-Stankiewicz.

Wśród powikłań mikronaczyniowych największą grupę stanowią powikłania związane ze schyłkową niewydolnością nerek.

„Mówimy już o naprawdę masowo, epidemiologicznie narastającej liczbie chorych na cukrzycę (…) Problemów cukrzycowych w oku jest wiele, m.in. zaćma, czyli zmętnienie soczewki, mogą być wady wzroku, ale one mają mniejsze znaczenie. Najpoważniejszym z powikłań, które nieleczone prowadzi do ślepoty, jest retinopatia cukrzycowa” – powiedział okulista, prezes fundacji Okulistyka 21 prof. Andrzej Grzybowski.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, w 2012 roku ok. 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio spowodowanych cukrzycą. WHO przewiduje, że cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w roku 2030.

W poniedziałek w Poznaniu odbyła się też konferencja naukowa w ramach międzynarodowego projektu „Retinopatia cukrzycowa – polsko-islandzka debata okulistów”. Podczas potkania eksperci z dziedziny diabetologii i okulistyki dyskutowali m.in. o sposobach wczesnej diagnostyki retinopatii cukrzycowej. Międzynarodowy projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz ze środków budżetu państwa.

12.04.2016
Zobacz także
  • Światowy Dzień Zdrowia 2016: pokonaj cukrzycę [Wideo]
  • Rewolucja w leczeniu cukrzycy typu 1?
  • Nowe leki wydłużają życie diabetyków
  • Rewolucja w diabetologii – nowa klasyfikacja cukrzycy
  • Wystarczy stracić mniej niż jeden gram tłuszczu, by pozbyć się cukrzycy
  • Czy insulina uzależnia?
  • Leki przeciwcukrzycowe
  • Insulina
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta