Cukrzyca ciężarnych – rokowanie

Cukrzyca ciężarnych – rokowanieOceń:
(5.00/5 z 1 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 40 lat, rok temu urodziłam dziecko, miałam cukrzycę w ciąży w stopniu minimalnym niewymagającym leczenia, do tej pory czasami jest przekroczony poziom cukru, np. norma do 120, a ja mam 124, kiedy to minie? Myślałam że zaraz po porodzie, nie byłam jeszcze u lekarza.

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Z powodu stwierdzonej cukrzycy ciążowej znalazła się Pani w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i dlatego konieczna jest okresowa kontrola stężenia cukru we krwi żylnej, nie na glukometrze. Zgodnie z obowiązującymi standardami zaleca się kontrolę cukru we krwi na czczo w laboratorium raz w roku. Kobiety po przebytej cukrzycy ciążowej powinny przed planowaną kolejną ciążą wykonać test obciążenia glukozą (75 g).

Domyślam się, że cytowane przez Panią przykładowe wartości cukru we krwi były mierzone na glukometrze. Norma cukru do 120 mg% w 1. godzinie po posiłku dotyczy wyłącznie kobiet z cukrzycą w ciąży. U osób zdrowych prawidłowe stężenie cukru po posiłku (zwykle w 1,5 do 2 godz.) wynosi do 140 mg%.

Nie musi Pani wykonywać pomiarów cukru na glukometrze, a jedynie raz w roku w laboratorium, ponieważ przebycie cukrzycy ciążowej zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Uważa się, że każdego roku u 10% kobiet z przebytą cukrzycą ciążową rozwija się cukrzyca typu 2.

Data utworzenia: 30.04.2013
Cukrzyca ciężarnych – rokowanieOceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies