Podstawy etyki lekarskiej

  • Cierpienie człowieka jako konstytutywny element natury ludzkiej. Przyczynek do antropologii personalistycznej

    Człowiek jest ciągle tajemnicą. Chociaż już starożytni opisali jego naturę, to zarówno doświadczenie ludzkiej historii, dane naukowe i refleksja filozoficzna dowodzą, że w swojej istocie człowiek potrzebuje dalszych analiz samego siebie, jest bowiem z punktu widzenia antropologii bytem poszukującym zrozumienia siebie.

  • Kodeks Farmaceutycznej Etyki Marketingowej

    Kodeks reguluje zagadnienia związane z prowadzeniem przez podmiot odpowiedzialny lub na jego zlecenie, reklamy produktów leczniczych wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza oraz produktów leczniczych dopuszczonych do wydawania bez recepty z nazwą identyczną jak produkty umieszczone na wykazach leków refundowanych.

  • Hipokrates i miłosierny Samarytanin do lamusa?

    Już od czasów starożytnych można zauważyć oscylowanie etosu medycyny pomiędzy dwoma zasadniczymi priorytetami. Z jednej strony lekarz miał dbać o dobro konkretnej osoby (pacjenta), a z drugiej – przyczyniać się do utrzymania dobrego stanu zdrowotnego społeczeństwa.

  • Europejska Konwencja Bioetyczna

    Rada Europy od wielu lat zajmowała się sprawami związanymi z postępem biologii i medycyny.

  • Karta Pracowników Służby Zdrowia

    "Karta Pracowników Służby Zdrowia" po długim okresie interdyscyplinarnych przygotowań podjętych przez odpowiednie gremia naukowców z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz po zatwierdzeniu tekstu przez Kongregację Nauki Wiary została opublikowana w Watykanie w 1995 roku.

  • Kodeks Etyki Lekarskiej

    Kodeksy etyki lekarskiej zaczęły się kształtować w XIX wieku jako rozwinięcie zasad etycznych "Przysięgi Hipokratesa" czy też innych, podobnych przyrzeczeń składanych przez lekarzy.

  • Przysięga Hipokratesa a etyka medyczna

    Etyka Hipokratesa powinna skłaniać do krytycznej analizy różnych współczesnych modeli etyki medycznej, na przykład modelu kontraktalistycznego (uzależnionego od umowy społecznej), w którym zdaje się rozmywać specyficzność praktykowanej przez wieki profesji medycznej.

  • Tożsamość osobowa a medycyna

    Postępujący proces "medykalizacji", polegający na oddaniu "medycynie wszystkich bez mała przejawów człowieczej egzystencji od narodzin po śmierć", stawia bioetykę przed coraz bardziej złożonymi problemami.

  • Medycyna luksusowa - ocena etyczna nieterapeutycznych usług medycznych

    Wydarzeniem, które odbiło się dość głośnym echem nie tylko w polskim świecie medycznym, ale i wśród całego społeczeństwa, było pojawienie się niecodziennego ogłoszenia w jednej z pomorskich gazet, w rubryce "Dam pracę". Informowało ono, że bezdzietne małżeństwo poszukuje kobiety, która podjęłaby się donosić ich embrion, poczęty w warunkach in vitro

  • Jak rozwiązywać problemy bioetyczne na forum społeczeństwa laickiego i pluralistycznego?

    Zakres zagadnień moralnych, z którym boryka się praktyczne zastosowanie nauk biomedycznych, jest już dosyć rozległy. Wystarczy tu wskazać na kontrowersje, jakie stale się rodzą wokół kwestii aborcji, eutanazji, inżynierii genetycznej czy biotechnologii.

89 artykułów - strona 8 z 9