Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies.
Jestem lekarzem Jestem pacjentem

Ze stomią można nawet zdobywać szczyty

Ze stomią można nawet zdobywać szczyty
03.02.2015
stomalife.pl

Na terenie wybranych szpitali ruszyła wystawa zdjęć „7010 metrów marzeń”, organizowana w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”. Fotografie pochodzą z wyprawy stomika Tomasza Tobiaszewskiego na szczyt Khan Tengri. Jego przykład jest dowodem na to, że ze stomią można nie tylko normalnie żyć, ale również zdobywać szczyty.

U Tobiaszewskiego operację wyłonienia stomii przeprowadzono 12 lat temu, alpinistyczną pasje realizował jeszcze przed tym, zanim został stomikiem. W swoim dorobku ma już 6 czterotysięczników, w tym najwyższy szczyt Europy - Mount Blanc. Obecnie, pomimo większego wkładu pracy, jaki musi włożyć w przygotowania do wypraw, nie poddaje się i nadal stara się realizować swoje marzenia. Siedmiotysięcznik Khan Tengri, znajdujący się w centralnej części pasma górskiego Tien –Shan, na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin, był celem jego ostatniej wyprawy. Mimo że nie udało mu się dotrzeć na sam szczyt i tak czuje się zwycięzcą.

- Bałem się, że nie będę mógł kontynuować mojej największej pasji – alpinizmu. Myślałem, że stomia nie pozwoli mi na normalne funkcjonowanie, że nie będę już w wystarczająco dobrej formie, żeby zdobywać kolejne czterotysięczniki. Jednak nie poddałem się - mówi Tobiaszewski. - Nie zawsze postawienie nogi na szczycie jest zwycięstwem. Zwycięstwem jest podejmowanie decyzji, które sprawią, że spoglądając w lustro ujrzymy własne sumienie i się nie wystraszymy.

Obecnie w Polsce żyje ponad 40 tys. stomików, a ich liczba stale rośnie. Trudności w pogodzeniu się z sytuacją po operacji wyłonienia stomii oraz obawa przed wykluczeniem wśród otoczenia sprawia, że większość z nich wycofuje się z życia towarzyskiego, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe. Poprzez osobę Tobiaszewskiego organizatorzy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” chcą pokazać zarówno stomikom, jak i społeczeństwu, że stomia nie powoduje ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu. Natomiast akceptacja nowej sytuacji życiowej może zaowocować spełnieniem marzeń.

- Stomia nie powoduje ograniczeń. Można z nią prowadzić aktywne życie zawodowe, zajść w ciąże, czy uprawiać sport. Stomicy od tym wiedzą, jednak czasem mam wrażenie, że nie dopuszczają do siebie tej myśli. Dlatego też warto im przypomnieć i powiedzieć głośno ? uśmiechajcie się i korzystajcie z uroków życia - powiedziała Bianca Kotoro, psychoonkolog, psychoseksuolog i terapeuta.

Relację z wyprawy oraz informacje na temat terminów i lokalizacji wystawy można znaleźć na stronie www.stomalife.pl.

Ze stomią można nawet zdobywać szczyty

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Quiz

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie leczenia chorób żołądka, przełyku, trzustki? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!