Publicystyka

  • Klątwa Ewy. O historii rozumienia menstruacji

    Klątwa Ewy. O historii rozumienia menstruacji

    Cykl miesiączkowy przez swój regularny charakter budził skojarzenia z cyklem księżycowym, zarówno w świadomości kultur pierwotnych, jak i wielkich cywilizacji antyku.

  • Klęska strategii demograficznej

    Klęska strategii demograficznej

    W pierwszym półroczu 2023 roku urodziło się 139,5 tys. dzieci – wynika z danych GUS. To najniższa liczba w historii, świadcząca nie tylko o porażce, ale wręcz o klęsce strategii demograficznej ostatnich lat.

  • Coraz mniej Polek chce mieć dzieci. Efekt jojo programu 500+ czy los krajów rozwiniętych?

    Coraz mniej Polek chce mieć dzieci. Efekt jojo programu 500+ czy los krajów rozwiniętych?

    Od ponad 30 lat nie mamy w Polsce prostej zastępowalności pokoleń. Co więcej, spotkał nas los wysoko rozwiniętych krajów Europy Zachodniej – Polki zaczynają planować dzieci dopiero po 30. roku życia, o ile w ogóle chcą je mieć.

  • Ujemny bilans porodówek

    Ujemny bilans porodówek

    Liczba porodówek powoli maleje, ale nie wynika to z przemyślanej strategii, tylko z problemów finansowych i kadrowych szpitali.

  • Kryzys urodzeń to kryzys gospodarki

    Kryzys urodzeń to kryzys gospodarki

    O tym, że „Europa się starzeje”, słyszał już chyba każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tej konkurencji przoduje Polska. Tymczasem im więcej osób w wieku poprodukcyjnym, tym większe jest obciążenie systemów: emerytalnego oraz ochrony zdrowia.

  • Dzieci? Tak, ale najpierw dobry mąż, praca i dom

    Dzieci? Tak, ale najpierw dobry mąż, praca i dom

    Sztuczne problemy czy realne bariery dla młodych? Jakie są przyczyny niskiej dzietności wśród Polaków?

  • Ziemia będzie się wyludniać

    Ziemia będzie się wyludniać

    Większość osób czytających ten tekst dożyje chwili, gdy liczba ludności na Ziemi zacznie się zmniejszać. Wielu ekspertów szacuje, że ten moment może nadejść około 2050 r. – czytamy w książce „Empty Planet: The Shock of Global Population Decline”.

  • By słowa nie bolały

    By słowa nie bolały

    Jeśli kobieta w ciąży usłyszy od lekarza: „czemu pani tak późno przyjechała”, może do końca życia obarczać się winą za późniejsze wypadki. Jak informować kobietę, że rozwiązanie jej ciąży nie będzie szczęśliwe, że dziecko jest obciążone wadami rozwojowymi, ma wadę letalną? Jak tuż po porodzie przekazać taką wiadomość, by słowa bolały możliwie najmniej?

  • Baby, wiedźmy i bohaterki

    Baby, wiedźmy i bohaterki

    Źródła z historii medycyny dowodzą, że przyjmowanie porodów i opieka okołoporodowa były najstarszymi działaniami medycznymi. Od zarania dziejów kobiety pomagały innym kobietom w tym wyjątkowym, ale również niebezpiecznym dla życia i zdrowia doświadczeniu.

  • Historia Virginii Apgar

    Historia Virginii Apgar

    Lekarze często mawiają, że każde dziecko rodzące się w szpitalu jest oglądane oczami Virginii Apgar. Jednak wkład dr Apgar w rozwój medycyny nie ogranicza się jedynie do tej słynnej metody oceny.

62 artykuły - strona 1 z 7