mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Konieczne, ale czy bezwzględnie?

25.08.2014
Małgorzata Solecka
Kurier mp.pl

Czy lekarz POZ musi mieć w dokumentacji chorego przewlekle aktualne zaświadczenie od specjalisty dotyczące ordynacji leków, aby móc wypisać dla tego chorego refundowaną receptę? Specjaliści skarżą się, że lekarze POZ honorują takie zaświadczenia tylko przez rok i wysyłają do ich poradni tłumy pacjentów, którzy wydłużają i tak długie kolejki.

Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Lekarze rodzinni bronią się, że postępują zgodnie z zapisami ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń. NFZ apeluje o zdrowy rozsądek, ale przyznaje, że specjalista, u którego leczy się pacjent chory przewlekle, raz na rok musi przygotować informację o zaordynowanych lekach dla lekarza POZ.

O tym się mówi
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.
  • System przypomina zmurszały budynek
    Liczyliśmy na to, że ten rząd zmieni metodę i ustawę, stanie w prawdzie i głośnio przyzna, że pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Tak się nie stało, kontynuowana jest polityka zaciemniania obrazu, co nas bardzo boli – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.