mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Balcerowicz: Współpłacenie lepsze od podnoszenia składki

31.03.2008
Gazeta Prawna, Dziennik
Nie rozumiem, dlaczego tak kategorycznie odrzuca się współpłacenie. Trzeba je traktować jako formę poprawiania wykorzystania czasu personelu medycznego, a także jako sposób na redukcję nieformalnych płatności - radzi profesor Leszek Balcerowicz.

- Tu nie chodzi głównie o dodatkowe źródło wydatków, ale o racjonalizację popytu na usługi medyczne - argumentuje. - Lekarze, personel medyczny często są obciążani nieuzasadnionym popytem. W efekcie wzrasta ryzyko dla poważniej chorych.

- O ile się orientuję, nie jest prawdą, że w Słowacji współpłacenie się nie sprawdziło - dodaje były minister finansów. - Dało efekty, ale do władzy przyszedł populista, premier Fico, który ze względu na dążenie do popularności obiecywał w trakcie kampanii przedwyborczej zniesienie współpłacenia i po wyborach to zrobił. Zabiegów o łatwą popularność nie należy mylić z oceną efektów.

O tym się mówi
  • Trzy średnie krajowe dla specjalistów?
    Co mogłoby skłonić młodych do pracy w publicznym sektorze? Przede wszystkim zmiana warunków pracy, lepsza organizacja, eliminacja absurdów i biurokracji i lepsze, bardziej efektywne wykorzystanie kompetencji lekarza.
  • Czeka nas nadpodaż lekarzy?
    Ministerstwo Zdrowia jest zadowolone ze skokowego wzrostu liczby studentów kierunków lekarskich i przewiduje, że już w 2025 roku będziemy obserwować wysycenie na pracę lekarzy, a w kolejnych latach pojawi się wyraźna ich nadpodaż.
  • Nikt nie leczy pacjenta sam
    Według ostatnich danych Eurostatu w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 3,5 lekarza i 5,8 – pielęgniarki. Unijna średnia to odpowiednio 4 i 8,5. Ale liczebność kadr medycznych to niejedyny problem, z jakim musi się mierzyć system ochrony zdrowia.