Opinie

 • Kto kogo zmieni – rezydenci system czy system rezydentów?

  Protest młodych lekarzy obala kilka mitów, które zostały zbudowane po to, żeby system mógł trwać w niezmienionej postaci. Dlatego ma on większą szansę niż dotychczasowe strajki przyczynić się do oczekiwanej transformacji systemu - pisze Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.

 • Kluczowe wyzwania

  Skrajny konserwatysta – tak o Łukaszu Szumowskim, nowym ministrze zdrowia, mówią ci, którzy dobrze znają jego poglądy. Przeciwnik in vitro, aborcji, ale i nadmiernej ingerencji państwa w system ochrony zdrowia. Daleki od stwierdzenia, by zdrowiem rządziła niewidzialna ręka rynku, ale i przeciwny daleko idącym regulacjom.

 • Po co ludzie zostają ministrami (zdrowia)?

  Jak można zdecydować się na pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji, zwłaszcza w tak trudnym momencie – nasilającego się kryzysu publicznej ochrony zdrowia – nie mając w zanadrzu przygotowanej wizji jej funkcjonowania i przemyślanego planu naprawy – zastanawia się Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

 • Żeby było tak jak było

  Zmiana ministra zdrowia była po to, aby było tak jak było, ale żeby wydawało się, że jest inaczej – pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

 • Koniec złudzeń

  Dla rządu i jego politycznego zaplecza problemem nie jest źle działający i niesprawiedliwy dla wszystkich jego uczestników system ochrony zdrowia, tylko grupa lekarzy, która ten problem zidentyfikowała.

 • Bukiel: Gdzie pan premier ma sprawy ochrony zdrowia?

  Premier Morawiecki kierując rezydentów po raz kolejny do ministra zdrowia demonstracyjnie pokazuje, że priorytetowość spraw publicznej ochrony zdrowia jest w tym samym miejscu gdzie wcześniej – pisze Krzysztof Bukiel.

 • Pańszczyzna i medycyna

  To nie jest forma strajku. Jest to rodzaj buntu, trudno powiedzieć przeciw komu i przeciw czemu, ale coraz bardziej zaczyna on mieć charakter polityczny – we wtorkowy wieczór minister zdrowia Konstanty Radziwiłł był gościem TVP Info. Z „pasków” telewidzowie mogli się dowiedzieć, że lekarze protestują mimo otrzymania podwyżek.

 • Rok 2018. Co nas czeka?

  Co nowy rok przyniesie ochronie zdrowia, pracownikom systemu i pacjentom? Czy po – jak wszystko wskazuje – trudnym początku sytuacja się poprawi, czy też po dwunastu miesiącach po raz kolejny trzeba będzie stwierdzić: „Lepiej już było”?

 • Salto mortale ministra zdrowia

  Kiedy minister zorientował się, że państwo nie jest w stanie zapewnić ciągłości pracy szpitali w sytuacji, gdy lekarze nie chcą pracować ponad siły i rezygnują z klauzuli opt-out, oddał sprawę w ręce dyrektorów szpitali, nie ingerując w ogóle w sposób, w jaki oni to załatwią – pisze Krzysztof Bukiel.

 • Rok 2017. Między frustracją a nadzieją

  Kończący się rok aż skrzył od konfliktów wokół spraw związanych z ochroną zdrowia. Co z niego zapamiętamy? Czy był znacznie gorszy niż lata poprzednie, czy też przeciwnie – mimo wszystko, przyniósł nadzieję na przełom?

938 artykułów - strona 1 z 94