Opinie

 • Sposób na biurokrację? Jej mnożenie

  Na zdrowy rozum mogłoby się wydawać, że sposobem na biurokrację jest jej ograniczanie – zmniejszanie liczby niepotrzebnych formularzy i procedur. Ale nie w Polsce. Tu mamy własną receptę na rozbuchaną papierologię: mnożenie urzędników. Ta epidemia zagraża też opiece zdrowotnej.

 • Lekcja Koguta dla publicznej ochrony zdrowia

  Lepiej budować taki system, w którym nie ma okazji do nadużyć, niż system, w którym okazje są, ale zapobiec tym nadużyciom ma państwo i jego funkcjonariusze. Odnosi się to również do publicznej ochrony zdrowia – pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

 • Kto kogo zmieni – rezydenci system czy system rezydentów?

  Protest młodych lekarzy obala kilka mitów, które zostały zbudowane po to, żeby system mógł trwać w niezmienionej postaci. Dlatego ma on większą szansę niż dotychczasowe strajki przyczynić się do oczekiwanej transformacji systemu - pisze Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.

 • Kluczowe wyzwania

  Skrajny konserwatysta – tak o Łukaszu Szumowskim, nowym ministrze zdrowia, mówią ci, którzy dobrze znają jego poglądy. Przeciwnik in vitro, aborcji, ale i nadmiernej ingerencji państwa w system ochrony zdrowia. Daleki od stwierdzenia, by zdrowiem rządziła niewidzialna ręka rynku, ale i przeciwny daleko idącym regulacjom.

 • Po co ludzie zostają ministrami (zdrowia)?

  Jak można zdecydować się na pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji, zwłaszcza w tak trudnym momencie – nasilającego się kryzysu publicznej ochrony zdrowia – nie mając w zanadrzu przygotowanej wizji jej funkcjonowania i przemyślanego planu naprawy – zastanawia się Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

 • Żeby było tak jak było

  Zmiana ministra zdrowia była po to, aby było tak jak było, ale żeby wydawało się, że jest inaczej – pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

 • Koniec złudzeń

  Dla rządu i jego politycznego zaplecza problemem nie jest źle działający i niesprawiedliwy dla wszystkich jego uczestników system ochrony zdrowia, tylko grupa lekarzy, która ten problem zidentyfikowała.

 • Gdzie pan premier ma sprawy ochrony zdrowia?

  Premier Morawiecki kierując rezydentów po raz kolejny do ministra zdrowia demonstracyjnie pokazuje, że priorytetowość spraw publicznej ochrony zdrowia jest w tym samym miejscu gdzie wcześniej – pisze Krzysztof Bukiel.

 • Pańszczyzna i medycyna

  To nie jest forma strajku. Jest to rodzaj buntu, trudno powiedzieć przeciw komu i przeciw czemu, ale coraz bardziej zaczyna on mieć charakter polityczny – we wtorkowy wieczór minister zdrowia Konstanty Radziwiłł był gościem TVP Info. Z „pasków” telewidzowie mogli się dowiedzieć, że lekarze protestują mimo otrzymania podwyżek.

 • Rok 2018. Co nas czeka?

  Co nowy rok przyniesie ochronie zdrowia, pracownikom systemu i pacjentom? Czy po – jak wszystko wskazuje – trudnym początku sytuacja się poprawi, czy też po dwunastu miesiącach po raz kolejny trzeba będzie stwierdzić: „Lepiej już było”?

 • Salto mortale ministra zdrowia

  Kiedy minister zorientował się, że państwo nie jest w stanie zapewnić ciągłości pracy szpitali w sytuacji, gdy lekarze nie chcą pracować ponad siły i rezygnują z klauzuli opt-out, oddał sprawę w ręce dyrektorów szpitali, nie ingerując w ogóle w sposób, w jaki oni to załatwią – pisze Krzysztof Bukiel.

 • Rok 2017. Między frustracją a nadzieją

  Kończący się rok aż skrzył od konfliktów wokół spraw związanych z ochroną zdrowia. Co z niego zapamiętamy? Czy był znacznie gorszy niż lata poprzednie, czy też przeciwnie – mimo wszystko, przyniósł nadzieję na przełom?

 • Kij w szprychy, czyli rezydenci do rezydencji!

  Protest głodowy rezydentów się wypalił i zakończył porażką, więc w kręgach totalnej opozycji postanowiono powetować sobie to niepowodzenie i zaangażować do nowego protestu również doświadczonych lekarzy. Tak uważa prof. Bogdan Chazan, który swoimi przemyśleniami podzielił się z czytelnikami „Naszego Dziennika”.

 • Przełomu raczej nie będzie

  Służba zdrowia jest pierwszym najważniejszym zadaniem - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w expose. To pozytywne zaskoczenie, że zdrowie ma być priorytetem rządu - uważa dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

 • KE i NIK mówią jednym głosem

  Listopad przyniósł wiele ważnych informacji o systemie opieki zdrowotnej i jej finansowaniu w Polsce. Pochodzą one z dwóch źródeł. Pierwszym jest opracowany przez Komisję Europejską na podstawie danych OECD "Profil systemu ochrony zdrowia", pokazujący Polskę na tle 28 krajów UE i wskazujący kierunki transformacji systemowej. Drugie stanowi raport NIK o realizacji zadań NFZ w 2016 r.

 • Niezbywalne obowiązki

  Minister zdrowia jest zszokowany, że samorząd lekarski wspiera akcję ograniczania czasu pracy przez lekarzy do wymiaru kodeksowego. Prezes NRL przypomina, że to na urzędnikach spoczywa odpowiedzialność za taką organizację systemu, która zapewni pacjentom bezpieczeństwo.

 • Co zmiana premiera oznacza dla zdrowia?

  Zmiana premiera jest przesądzona, ale Beatę Szydło zastąpi nie Jarosław Kaczyński, a Mateusz Morawiecki – wynika z ostatnich przecieków z narad w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości, powtarzanych od poniedziałkowego wieczoru w mediach.

 • Ucho prezesa, czyli bajka o dobrym ministrze

  Nareszcie! Nareszcie problemy służby zdrowia dostały się na salony władzy. Choć konkretnie, to zaledwie do przedpokoju najważniejszego gabinetu Rzeczypospolitej. W najnowszym odcinku „Ucha prezesa” minister zdrowia Artur Barciś przychodzi do najważniejszej osoby w państwie z wielką prośbą. I jak prawdziwy minister odchodzi z...

 • Są powody do świętowania?

  Będzie 6 proc. PKB na zdrowie, i to bez dodatkowych obciążeń podatkowych i składkowych dla obywateli – cieszył się na Twitterze po decyzji Sejmu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Czy aby na pewno są powody do radości?

 • MON podważa kierunek reformy służby zdrowia

  Minister obrony przyznaje, że prywatne podmioty, działające - jak się można spodziewać - „dla zysku”, są tańsze niż publiczna instytucja, która wykonuje identyczne zadanie. Może zatem myli się prezes PiS, a za nim – działający posłusznie – obecni reformatorzy publicznej ochrony zdrowia?

960 artykułów - strona 2 z 48