mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Pół roku zmiany w ochronie zdrowia. Dobrej?

    Rząd Beaty Szydło 17 maja podsumował pół roku prac. Jak przebiega realizacja wyborczych obietnic w ochronie zdrowia?

  • Bajka o trzech robotnikach

    Działanie dla zysku przez szpitale, samo w sobie, nie przekreśla możliwości pełnienia misji – tak w piątek OZZL skomentowało plany resortu zdrowia ws. dekomercjalizacji i słowa ministra Konstantego Radziwiłła, że misja jest ważniejsza niż działanie dla zysku.

  • Bolesna fikcja konsultacji społecznych

    Współdecydowanie w Polsce to wyłącznie frazes. Ministerstwo Zdrowia często pozoruje prowadzenie konsultacji społecznych, a nawet jeśli konsultacje są przeprowadzane, często mają charakter rytualny.

  • Rezydenci: Porażka Radziwiłła

    Proponowanym przez ministra zdrowia rozwiązaniem problemu ogromnego niedoboru lekarzy w Polsce jest zawsze jedynie „zwiększenie liczby studentów”. Jak nietrudno ocenić, będzie to duża „Porażka Radziwiłła” – piszą przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL.

  • Prezesa kłopoty z prywatyzacją

    Wielkie jest zamieszanie z pojęciami: publiczna służba zdrowia, prywatna służba zdrowia, prywatyzacja służby zdrowia. Bardzo wiele osób, w tym – jak się wydaje – prezes PiS, interpretuje te pojęcia w sposób, który nie do końca odpowiada prawdzie.

  • Kto chce skrzywdzić ministra?

    – Dobierają się do mojej żony, która jest architektem i która wykonała kilka razy jakieś zamówienie dla izb lekarskich, projekty aranżacji wnętrz, i ktoś uznał, że to jest jakaś straszliwa patologia. To są bzdury. Nie mamy nic do ukrycia – mówił w sobotnie przedpołudnie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

  • Rozkułaczyć lekarzy!

    Dlaczego o wynagrodzeniach lekarskich mają decydować inne grupy zawodowe w porozumieniu z przedstawicielami rządu i niektórych organizacji pracodawców? Z przecieków, które dotarły do mnie, wynika, że pomysłem na poprawę wynagrodzeń pracowników służby zdrowia jest zmniejszenie płac lekarzy – pyta Krzysztof Bukiel.

  • Rezydenci - pokoleniowa zmiana

    Wykształcenie specjalisty kosztuje około pół miliona złotych. Nie stać nas więc na niskie zarobki rezydentów, którzy w czasie specjalizacji lub tuż po niej wyjadą za poszukiwaniem lepiej płatnej i bardziej przyjaznej pracy za granicą.

  • Po co pacjentom rzecznik?

    Lektura kolejnych stenogramów z posiedzeń Komisji Zdrowia, poświęconych sprawozdaniu z działalności RPP dostarcza niezliczonych argumentów za likwidacją tego urzędu.

  • Czekając na Godota

    Kiedy politycy zostali pozbawieni stanowisk, zeszli z pierwszych stron gazet i mogą mówić nie to, co do tej pory służyło zdobyciu i/lub utrzymaniu władzy – zaczynają mówić prawdę.

  • Pacjent

    Krakowski dominikanin o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, cytując modlitwę Matki Teresy z Kalkuty, zastanawia się nad najgłębszym sensem pomagania choremu człowiekowi.

  • Upuszczać, pić, przetaczać

    Historia zna przypadki, kiedy przetoki do upuszczania krwi utrzymywano przez całe lata. Wedle dawnych medyków śmierć następowała nie przez wykrwawienie się, ale z powodu zatamowania przetoki.

  • Pięta achillesowa

    Piętą achillesową obecnego rządu, niedostrzeganą nie tylko przez rządzącą formację polityczna, ale i opozycję, jest ochrona zdrowia – uważa Piotr Piotrowski, prezes skupiającej pacjentów Fundacji 1 Czerwca.

  • Czy leci z nami lekarz?

    Po historii dr. Łukasza Kołtowskiego trudno oprzeć się wrażeniu, że nasz narodowy przewoźnik czerpie przykład z innych instytucji, które oczekują od lekarzy darmowego świadczenia pracy, w ramach „misji”. Katalog jest szeroki – od wypisywania wszelkiego rodzaju zaświadczeń, przez wystawianie L4, po stwierdzanie zgonu.

  • Bukiel: Ochrona zdrowia nadal na marginesie

    – Dotychczas jedynym konkretem i pozytywem w działaniach MZ jest przywrócenie stażu. Reszta to zapowiedzi i propaganda – uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • 100 dni Radziwiłła okiem ekspertów

    O ocenę działań ministra zdrowia poprosiliśmy Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, dr. Jerzego Gryglewicza z Uczelni Łazarskiego i Marię Ochman z „Solidarności”.

  • Sto dni ministra zdrowia

    Sto dni to za mało czasu na wystawianie ocen. To zbyt krótko, by dokonać skutecznych zmian systemowych. Sto dni urzędowania ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy zapowiadane zmiany systemu ochrony zdrowia zostaną zrealizowane i poprawią dostępność lekarzy.

  • Czy pacjenci powinni uczestniczyć w postępowaniach refundacyjnych

    Warto byłoby wypracować odrębny tryb udziału organizacji pacjentów w tych postępowaniach. Naturalnym wydaje się, że tryb ten powinien zostać uregulowany w przepisach Ustawy refundacyjnej. Udział organizacji powinien zostać rozważony w szczególności na etapie uzgadniania treści programu lekowego, mapowania potrzeb pacjentów czy potencjalnej populacji.

  • Współpłacenie – byle nie przedawkować

    Współpłacenie ma moc uzdrawiania systemu z jego uznaniowości i braku zainteresowania pacjentem, pod warunkiem jednak, że jednocześnie zostanie usunięte wąskie gardło finansowania systemu ustawione na poziomie AOS. Uważajmy jednak: współpłacenie to lek, który stosowany we właściwej dawce leczy, ale przedawkowany, staje się toksyczny – pisze Ewa Borek.

  • Sto dni zdrowia

    Projekt nowelizacji ustawy przywracającej staż lekarski. Intensywna praca zespołów mających wytyczyć plany reformy systemu. Przełamanie impasu ws. finansowania terapii protonowej. Bilans stu dni rządu w ochronie zdrowia nie wypada może na „szóstkę”, ale MZ chyba po raz pierwszy od naprawdę długiego czasu prezentuje się zaskakująco dobrze.

1674 artykuły - strona 46 z 84
O tym się mówi
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.
  • System przypomina zmurszały budynek
    Liczyliśmy na to, że ten rząd zmieni metodę i ustawę, stanie w prawdzie i głośnio przyzna, że pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Tak się nie stało, kontynuowana jest polityka zaciemniania obrazu, co nas bardzo boli – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.