Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies.
Jestem lekarzem Jestem pacjentem

Artykuły

Artykuły przeglądowe

Artykuły specjalne

 • Choroby trzustki – postępy. Cz. 2. Torbiele nowotworowe
  Choroby trzustki – postępy. Cz. 2. Torbiele nowotworowe
  Prof. Andrzej Dąbrowski omawia wybrane publikacje z 2016/2017 r. dotyczące torbieli nowotworowych.
 • Opracowywanie nowych leków do stosowania u dzieci i młodych chorych na nowotwory złośliwe
  Opracowywanie nowych leków do stosowania u dzieci i młodych chorych na nowotwory złośliwe
  W całej Europie obserwuje się znaczne różnice w zakresie odsetków przeżywalności chorych na nowotwory złośliwe wieku dziecięcego. W pewnych krajach odsetek osób przeżywających 5 lat jest o 10–20% mniejszy niż w innych, Choć nowotwory złośliwe należą do chorób rzadko występujących u dzieci i ludzi młodych, to co roku około 6 tysięcy spośród nich umiera z tego powodu. Jest to główna przyczyna zgonów z powodu choroby w grupie dzieci i ludzi młodych (po 1. roku życia), a zatem ważny problem w dziedzinie zdrowia publicznego.

Przypadki kliniczne

 • Mężczyzna z pojedynczym guzkiem płuca w trakcie diagnostyki z powodu kaszlu
  Mężczyzna z pojedynczym guzkiem płuca w trakcie diagnostyki z powodu kaszlu
  71-letni pacjent, palacz tytoniu zgłosił się do lekarza POZ z powodu suchego, męczącego kaszlu trwającego od 5 dni. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzono istotnych nieprawidłowosci ze strony układu oddechowego. Zlecono m. in. RTG, na którym po prawej stronie widać niewielkie plamiste zacienienie.
 • 32-letni mężczyzna z utrzymującym się uczuciem pełności w nadbrzuszu
  32-letni mężczyzna z utrzymującym się uczuciem pełności w nadbrzuszu
  Na badanie USG jamy brzusznej zgłosił się mężczyzna, skarżący się na występujące od kilku tygodni uczucie pełności w nadbrzuszu. Jego matka była leczona z powodu raka piersi na podłożu mutacji genu BRCA1. Podczas badanie uwidocznił się wyraźnie powiększony płat lewy wątroby z bardzo licznymi ogniskami izoechogenicznymi i lekko echogenicznym. Za jakimi zmianami przemawiają wykryte zwapnienia w ogniskach wątroby i na jakim narządzie należy się skupić podczas USG u chorego?

Patroni projektu

Sprawdź swoją wiedzę

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości związane z leczeniem swoich pacjentów? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!

Przegląd badań

Rak po polsku

Blog Katarzyny Kubisiowskiej

Leia, Carrie, „wariatka”

Lista pozaekranowych nieszczęść księżniczki Lei jest dłuższa niż wszystkie razem wzięte części „Gwiezdnych wojen”. Przerażające i poruszające. Czym? Tym, że do opisu choroby psychicznej brakuje języka. To znaczy jest – ale stygmatyzujący, wykluczający.