Ochronę zdrowia uzdrowi tani lekarz?

Ochronę zdrowia uzdrowi tani lekarz? Oceń:
(5.00/5 z 2 ocen)
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Zamiast minimum dziesięciu lat nauki – dwa. Zamiast zarobków liczonych w dziesiątkach tysięcy funtów rocznie – trzy razy niższe. NHS znalazł sposób na problemy kadrowe w szpitalach. Konstanty Radziwiłł chciał wzorować się na NHS, a tu dość niespodziewanie NHS idzie w ślady Polski. Bo nasza służba zdrowia od lat (od zawsze) opiera się na tanich lekarzach. Na źle opłacanych pracownikach.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta i pixabay.com

NHS promuje ideę tzw. associate physicians. Już w tej chwili w brytyjskich szpitalach pracuje ich około trzystu, w ciągu trzech lat liczba ma się zwiększyć dziesięciokrotnie.

Associate physician studiuje tylko dwa lata i po zakończeniu nauki zyskuje prawo zajmowania się pacjentami. Ich atutem, z punktu widzenia NHS, są zarobki – otrzymują zaledwie jedną trzecią przeciętnej pensji lekarza na Wyspach, co w sytuacji nie wytrzymującego ciśnienia budżetu jest niezwykle cenne.

Czy „tani lekarz” może zastąpić prawdziwego lekarza? Dlaczego nie, wszak już Kopernik stwierdził, że gorszy pieniądz zawsze wypiera lepszy. Więc by bilans się zgadzał, można pacjentom proponować rozwiązania „po taniości”.

Oczywiście, Brytyjczykom daleko do ideału. Zatrzymują się na półśrodkach, nie wyobrażając sobie nawet, że można tanio zatrudniać prawdziwego lekarza, takiego po siedmiu (sześć lat studiów i staż), jedenastu (rezydentura) i więcej latach nauki.

Polak, od lat, potrafi! Więc minister zdrowia, który dziesięć lat temu grzmiał, że lekarzom trzeba godnie płacić – młodym dwie średniej krajowe, specjalistom trzy, a teraz najmłodszym lekarzom z ledwością oferuje płacę minimalną, mógłby swojego brytyjskiego kolegę niejednego, w sprawach „po taniości” nauczyć.

Sam jednak też powinien bacznie się przyglądać, w jakim kierunku steruje on nawą Narodowej Służby Zdrowia, w której, według wielokrotnie powtarzanych deklaracji, w centrum systemu jest pacjent, nie pieniądz. Bo NHS przeżywa właśnie jeden z największych kryzysów, który według ekspertów grozi nie tylko zapaścią, ale wręcz demontażem tego systemu. Powodem są pieniądze, a raczej ich dramatyczny brak. Konsekwencje odczuwają oczywiście pacjenci – oblężone oddziały ratunkowe, problemy z dostaniem się zarówno do lekarza rodzinnego jak i do specjalisty. Brak lekarzy, emigrujących może nie za chlebem, ale za jachtem, lepszym samochodem i większym domem do USA, Australii i Nowej Zelandii.

Czy my na pewno płyniemy w dobrym kierunku? Czy ze wszystkimi słabościami obecnego systemu nie wpłyniemy na górę lodową, którą, podejmując rozpaczliwe decyzje dotyczące cięcia kosztów i łatania dziur (budżetowych), chce ominąć brytyjski NHS, by uniknąć katastrofy większej niż ta, która spotkała pasażerów „Titanica”?

Data utworzenia: 19.06.2017
Udostępnij:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Czy resort leczy się prywatnie?
  Politycy nie mają pojęcia, jak funkcjonuje system ochrony zdrowia, bo żyją w kokonie stworzonym przez sieć znajomości i kontaktów oraz system nie do końca przejrzystych przywilejów. Teza to o tyleż prawdziwa, co nienowa. Jednak ostatnie publikacje medialne na ten temat trudno uznać za przykład obiektywnego, jakościowego dziennikarstwa.
 • Jak walczyć o zmianę
  O rosnącej emigracji lekarzy mówi się już od dawna. Jak dotąd nie wywarło to wrażenia na rządzących. Tymczasem jeżeli trend się utrzyma, może dojść do załamania niewydolnego już dzisiaj systemu – przekonuje w rozmowie z mp.pl Damian Patecki, przewodniczący PR OZZL.
 • Rezydent: Czas wyjeżdżać
  - Jeden z wiceministrów nieoficjalnie nas poinformował, że przed 2019 rokiem rezydenci nie mają szans na podwyżki. Zdałem sobie sprawę, że jedyną ewentualnością dla lekarza na normalne życie jest emigracja. Podjąłem kroki w tym kierunku, ucząc się kolejnego języka - przyznał Damian Patecki, Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
 • NIK: Kolejki do lekarzy nie maleją
  Zwiększanie nakładów na świadczenia zdrowotne i tworzenie kolejnych programów nie przynosi oczekiwanych efektów: kolejki pacjentów do lekarzy nie maleją, nie skraca się też czas oczekiwania na większość zabiegów - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies