WHO: Odra atakuje Europę. Polska na cenzurowanym

29.03.2017
Małgorzata Solecka
Kurier MP

W ostatnich miesiącach w Europie niepokojąco zwiększyła się liczba zachorowań na odrę – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zwracając uwagę przede wszystkim na sytuację w Rumunii i we Włoszech (p. Odra zaatakuje w Europie?). Eksperci WHO zaniepokojeni są także sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

W styczniu 2017 r. na naszym kontynencie odnotowano 559 zachorowań na odrę, z czego aż 474 w 7 z 14 krajów, w których odra występuje endemicznie (Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Szwajcaria, Ukraina i Polska).

WHO nie pozostawia cienia wątpliwości: przyczyną zwiększania się liczby zachorowań jest zmniejszanie się odsetka zaszczepionych przeciwko odrze dzieci.

Zsuzsanna Jakab, dyrektor WHO na Europę zwraca uwagę, że do zakażeń wirusem odry dochodzi zarówno w obrębie poszczególnych krajów europejskich, ale też między poszczególnymi państwami, ze względu na łatwość przemieszczania się obywateli. – To się nie zmieni, dopóki odpowiedni odsetek Europejczyków nie będzie zaszczepiony przeciwko odrze – podkreśla.

Odporność zbiorowiskową, która zapewnia przerwanie transmisji wirusa, zapewnia zaszczepienie co najmniej 95 proc. populacji. Jeśli szczepionych jest mniej osób, zwiększa się ryzyko przenoszenia wirusa, zakażenia i tym samym zwiększa się liczba zachorowań. Tak jest w Rumunii, we Włoszech, a także we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Ukrainie. Tak jest też w Polsce.

W Rumunii w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zarejestrowano ponad 3,4 tys. zchorowań i 17 zgonów (zmarły niezaszczepione dzieci) (p. W Rumunii z powodu odry zmarło już 17 dzieci).

European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) podaje, że tylko w styczniu 2017 r. we Włoszech odnotowano 238 przypadków odry, a wstępne dane za luty i marzec wskazują, że już po pierwszym kwartale liczba zachorowań może przekroczyć całoroczny bilans 2016 roku (850).

W Wielkiej Brytanii od lutego 2016 do stycznia 2017 r. odnotowano 575 przypadków odry. W analogicznym okresie w Polsce odnotowano 140 zachorowań.

We wtorkowym komunikacie WHO poinformowała, że już wstępne dane za luty wskazują na gwałtowne zwiększenie się liczby nowych zakażeń. – Zachęcam wszystkie państwa endemiczne do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przenoszenia odry w ich granicach – zaapelowała dr Jakab, zwracając się również do krajów, którym udało się wyeliminować wirusa odry, aby utrzymywały duży poziom wszczepienia dzieci pełnym schematem (dwie dawki).

Zobacz także
  • Odra zaatakuje w Europie?
  • W Rumunii z powodu odry zmarło już 17 dzieci

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań