Będzie system odszkodowawczy za NOP?

09.05.2017

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem systemu odszkodowawczego za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) – poinformował szef resortu Konstanty Radziwiłł. Zapewnił jednocześnie, że szczepionki to preparaty bezpieczne, a ciężkie NOP zdarzają się rzadko.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Na ostatniej konferencji prasowej Ministra Zdrowia zapytano o ewentualne odszkodowania dla dzieci po wystąpieniu ciężkich NOP. Radziwiłł podkreślił, że ministerstwo „widzi problem zdarzeń niepożądanych, które towarzyszą wszystkim metodom leczenia i rozpoznawania, wszystkim lekom, także szczepionkom”.

– Zastanawiamy się w tej chwili nad jakimś systemem rekompensowania ewentualnych zdarzeń niepożądanych – powiedział. Zaznaczył przy tym, że – To nie jest tak, że będziemy wypłacać rekompensatę finansową za sytuacje, które są deklaratywnie zgłoszone przez osoby, którym wydaje się, że tak się stało w przypadku ich dzieci. Tutaj musi być bardzo solidny, obiektywny sposób oceny, czy rzeczywiście doszło do zdarzenia niepożądanego – podkreślił Minister.

Radziwiłł wyjaśnił w rozmowie z PAP, że rocznie w Polsce prawdopodobnie występuje około 20–30 przypadków ciężkich NOP. Dodał, że to nie są procenty, a nawet promile ogólnej liczby szczepionych dzieci.

Minister Zdrowia zwrócił również uwagę, że środowiska, które mówią o występowaniu ciężkich NOP, zdecydowanie zawyżają liczbę takich przypadków. Przyznał, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepień neguje bardzo niewielka, ale dosyć dobrze słyszalna grupa rodziców.

– Trudno znaleźć drugą grupę preparatów stosowanych w medycynie, tak dobrze przebadaną i bezpieczną jak szczepionki – podkreślił Minister Zdrowia. – Paradoksalne jest, że dostrzega się ryzyko równie mało prawdopodobne jak wygranie w totolotka (…), a przyzwala się na stosowanie leków znacznie częściej wywołujących ciężkie działania niepożądane – tłumaczył.

Minister zaapelował w Gdańsku do mediów o „wsparcie zdrowego rozsądku”, a także promowanie szczepionek jako skutecznych i bezpiecznych, chroniących dzieci przed potencjalnie ciężkimi chorobami.

– Rodzice, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci, muszą mieć świadomość, że biorą na siebie odpowiedzialność nie tylko za swoje dzieci, ale także dzieci niezaszczepione ze względów medycznych – podkreślił Konstanty Radziwiłł.

Podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie pod koniec kwietnia z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2017 poinformowano, że w Polsce odsetek zaszczepionych w ramach obowiązkowego programu szczepień (finansowanego z budżetu państwa) wynosi ponad 95%. Podobnie jest w przypadku odry, która znowu pojawiła się w kilkunastu krajach Europy, w tym w Rumunii, gdzie odnotowano najwięcej zachorowań.

Zobacz także

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań