XV Kongres Medycyny Rodzinnej "Razem dla zdrowia"

Rejestracja

ZiZ Centrum Edukacji
Garbarska 13/3
31-131 Kraków
tel. 12 422 09 20
e-mail: kongres@zizce.edu.pl
strona www: www.kongres2015.pl
Zapisz się

Termin i miejsce

28−31.05.2015 − Hotel Gołębiewski****, Karkonoska 14, 58-540 Karpacz, woj. dolnośląskie

Komitety

Przewodniczący komitetu naukowego:
dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, dr Jacek Krajewski

Organizatorzy

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie
Al. Niepodległości 16 pok.10, 65-048 Zielona Góra
tel. +48 68 325 72 97

Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
ul. Muranowska 1, 00-209 Warszawa
tel. +48 22 831 35 86

Tematyka

Za nami 2014 rok.

Bodaj najtrudniejszy w historii medycyny rodzinnej w Polsce. Wiele uczyniono, aby poddać w wątpliwość znaczenie opieki całościowej, wszechstronnej, kompleksowej, świadczonej z uwzględnieniem kontekstu rodzinnego i społeczności, w której pacjent żyje. Skutkiem tego była polityczna decyzja umożliwienia kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej lekarzom innych, niż medycyna rodzinna, specjalności.
Miniony rok to także wprowadzane w POZ, na zamówienie polityczne, nieodpowiedzialne eksperymenty organizacyjne i finansowe. Ich efekty niekorzystnie rzutowały na prowadzących praktyki lekarskie i ich pacjentów. Protest lekarzy ograniczył skalę szkód jakie mogły powstać w wyniku zastosowania takich nieprzygotowanych rozwiązań.
Niezaprzeczalną wartością tych trudnych dni było zacieśnienie kontaktów i chęci współpracy między organizacjami naszego środowiska, dla których kluczową, najistotniejszą wartością jest dobrze funkcjonująca POZ. Gwarantem wysokiego poziomu opieki podstawowej jest organizujący ją lekarz rodzinny - praktyk, nauczyciel i naukowiec.
Dla celów politycznych zbrukano misję realizowaną przez specjalistów medycyny rodzinnej określając ich jako biznesmenów zainteresowanych tylko komercyjną stroną prowadzenia praktyki. To niesprawiedliwe i nieprawdziwe twierdzenie spowodowało szkody, z którym przyjdzie nam długo się borykać.

Temat najbliższego, XV Kongresu Medycyny Rodzinnej, brzmi ”Razem dla zdrowia”. Dobrze obrazuje on doświadczenia ostatnich miesięcy.
Nasza specjalizacja dla swojego rozwoju, wymaga zaangażowania wszystkich lekarzy rodzinnych i skupiających ich organizacji. Medycyna rodzinna musi być otwarta na współpracę z lekarzami innych specjalności, władzami samorządowymi, politykami i administratorami systemu.
Dla nas zawsze najważniejsza jednak będzie dobra opinia wyrażana o podstawowej opiece zdrowotnej w przeprowadzanych badaniach dotyczących satysfakcji pacjentów, która wyraźnie wskazuje, że współpraca pomiędzy nami układa się bardzo dobrze.
Podkreślamy, że realizując ideę współdziałania, dwie organizacje – Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Federacja Porozumienie Zielonogórskie podjęły się wspólnego przygotowania najważniejszego w Polsce edukacyjnego i naukowego wydarzenia w medycynie rodzinnej – XV Kongresu Medycyny Rodzinnej.
Wyrażamy nadzieję, że Kongres pokaże jak dużą wagę lekarze opieki podstawowej przykładają do edukacji, podnoszenia kwalifikacji i własnego rozwoju zawodowego. Dla osób zainteresowanych działalnością naukową będzie on stanowił miejsce prezentacji własnych badań i krytycznych dyskusji na ich temat. Natomiast lekarze, dla których organizacja praktyk i poprawa jakości świadczeń stanowią istotne zagadnienia, w czasie zbliżającego się spotkania będą mieli okazje do swobodnej wymiany poglądów i dzielenia się doświadczeniami.

Do udziału w XV Kongresie Medycyny Rodzinnej serdecznie zapraszamy lekarzy rodzinnych, innych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki, rezydentów medycyny rodzinnej, studentów medycyny, menedżerów zarządzających opieką zdrowotną, polityków i wszystkie zainteresowane osoby. Liczymy, że majowe spotkanie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających uczestników.

dr hab. med. Tomasz Tomasik
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
dr Jacek Krajewski
Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie

Punkty edukacyjne

min. 20

Specjalizacje

Choroby wewnętrzne, Medycyna rodzinna, Pediatria