mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Quiz - Profilaktyka wrzodów stresowych u krytycznie chorych

Nieprawidłowa odpowiedź!


Właściwa odpowiedź: „Podając IPP zmniejszymy ryzyko istotnego klinicznie krwawienia z przewodu pokarmowego, ale prawdopodobnie nie wpłyniemy na ryzyko zgonu u tego chorego.”

Komentarz

Wentylacja mechaniczna jest udokumentowanym czynnikiem ryzyka rozwoju owrzodzeń stresowych, zatem pierwsza odpowiedź jest fałszywa. Być może właśnie dlatego wśród intensywistów powszechne wydaje się być przekonanie, że logicznym krokiem w postępowaniu z pacjentem wentylowanym mechanicznie jest profilaktyczne podawanie leków zapobiegających wystąpieniu krwawienia z przewodu pokarmowego. Często stosowane w tym celu są IPP, które wykazują większą skuteczność w zapobieganiu krwawieniom niż H2-blokery czy sukralfat - w tym miejscu wykluczamy ostatnią odpowiedź.

„Pacjent jest wentylowany mechanicznie, zdecydowanie powinien otrzymać profilaktyczną dawkę IPP, aby uniknąć krwawienia z przewodu pokarmowego. Musimy pamiętać o zwiększonym ryzyku zapalenia płuc i infekcji Clostridium difficile, ale korzyść z uniknięcia potencjalnego zgonu przewyższa ewentualne straty.” Dla części uczestników naszej zabawy może być pewnym zaskoczeniem fakt, że ta odpowiedź również jest fałszywa. Pomysł na bieżące wydanie quizu zaczerpnęliśmy z opublikowanego niedawno w NEJM badania SUP-ICU: dużego, wieloośrodkowego badania klinicznego z randomizacją i potrójnie ślepą próbą, które próbowało odpowiedzieć na kilka istotnych pytań związanych z zagadnieniem profilaktyki wrzodów stresowych na OIT. Badaczom nie udało się potwierdzić wpływu podawania 40 mg pantoprazolu raz dziennie i.v. w bolusie u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawienia z przewodu pokarmowego na zmniejszenie śmiertelności na OIT. Częstość istotnego klinicznie krwawienia z przewodu pokarmowego była o ponad 40% mniejsza w grupie interwencyjnej niż kontrolnej, ale nie przełożyło się to na spodziewany efekt zmniejszenia liczby zgonów wśród pacjentów otrzymujących IPP. Co ciekawe, badanie nie dostarczyło dowodów na odrzucenie hipotezy o podobnej częstości powikłań infekcyjnych i OZW w grupie placebo i w grupie otrzymującej IPP.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, najbardziej prawidłowe jest stwierdzenie, że IPP zmniejszają ryzyko istotnego klinicznie krwawienia z przewodu pokarmowego, ale ich skuteczność w redukcji śmiertelności na OIT nie została udowodniona. Zapraszamy do pogłębionej analizy badania SUP-ICU, którą zamieścimy na naszej stronie internetowej już niebawem.

Piśmiennictwo:

1. Cook DJ, Fuller HD, Guyatt GH, et al. Risk factors for gastrointestinal bleeding in critically ill patients. /N Engl J Med/. 1994;330(6):377–381.
2. Alhazzani W, Alshamsi F, Belley-Cote E, et al. Efficacy and safety of stress ulcer prophylaxis in critically ill patients: a network meta-analysis of randomized trials. /Intensive Care Med/. 2017;44(1):1-11.
3. Krag M, Marker S, Perner A, et al. Pantoprazole in Patients at Risk for Gastrointestinal Bleeding in the ICU. /NEJM/. [Epub ahead of print]
O tym się mówi
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.
  • System przypomina zmurszały budynek
    Liczyliśmy na to, że ten rząd zmieni metodę i ustawę, stanie w prawdzie i głośnio przyzna, że pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Tak się nie stało, kontynuowana jest polityka zaciemniania obrazu, co nas bardzo boli – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.