×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Prawie 70% sprzedawanych w Polsce leków to zamienniki

KoRe
newseria.pl

- Twierdzi się, że leki generyczne są gorszej jakości, nie tak dobre, jak leki referencyjne. Jest to jednak bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący osąd – mówi Zdzisław Sabiłło, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

Leki generyczne, czyli preparaty będące zamiennikami leków oryginalnych, zawierające tę samą co one substancję czynną, stanowią już blisko 70% sprzedawanych w Polsce leków. Pomimo ich powszechnego stosowania opinie na temat tych lekarstw nie zawsze są pozytywne. Zdaniem Zdzisława Sabiłło, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), negatywne oceny tych preparatów nie są jednak niczym uzasadnione.

- Percepcja leków generycznych w Polsce jest niby pozytywna, ale tak naprawdę nie wyraża się o nich najlepiej – mówi Zdzisław Sabiłło. - Twierdzi się, że są to leki gorszej jakości, nie tak dobre, jak leki referencyjne. Jest to jednak bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący osąd. Przed zarejestrowaniem leki generyczne przechodzą identyczną ścieżkę, jak leki innowacyjne - aby mogły znaleźć się w aptece, należy potwierdzić ich bezpieczeństwo, skuteczność i jakość - podkreśla prezes PZPPF.

Prof. Paweł Hrycaj, kierownik Zakładu Reumatologii i Immunologii Klinicznej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zapewnia, że stosowanie leków generycznych nie stanowi dla chorych żadnego zagrożenia.

- Są to leki, które odpowiadają standardom leków referencyjnych – mówi prof. Hrycaj. - Przed wprowadzeniem zamiennika na rynek porównuje się jego profil farmakokinetyczny z profilem leku oryginalnego. Prowadzi się również badania kliniczne, które pozwalają ocenić skuteczność terapii. W większości leków generycznych, które są de facto identyczne z lekami oryginalnymi, nie ma problemu mniejszej skuteczności leczenia – dodaje specjalista.

Zamienniki leków mogą być produkowane przez inne firmy farmaceutyczne po upływie ochrony patentowej leku referencyjnego. Mają swoją nazwę handlową, różną od nazwy leku oryginalnego. Większa konkurencja na rynku sprawia, że cena zamiennika może być nawet 80% niższa niż oryginału. Odczuwają to zarówno chorzy, którzy mogą w aptece kupić tańszy lek, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2018 roku refundacja leków generycznych pozwoli zaoszczędzić w budżecie NFZ 500 mln zł.

W Polsce pojawiają się jednak głosy, że liczba generyków na naszym rynku leków jest zbyt duża. Prezes PZPPF uspokaja, że w wielu dużych krajach Europejskich, takich jak Francja czy Niemcy, rynek generyczny jest jeszcze większy, a w Stanach Zjednoczonych zamienniki stanowią 89% rynku.

Im tańszy lek, tym bardziej dostępny. Ma to szczególne znacznie w przypadku chorych, którzy potrzebują terapii lekami biologicznymi – są to m.in. pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna czy przewlekłą łuszczycę.

Leki biologiczne to innowacyjne, kosztowne substancje czynne. Terapia nimi ograniczona jest w Polsce tylko do ściśle zdefiniowanych w programach lekowych grup chorych. Obecnie coraz częściej pojawia się jednak możliwość zastąpienia ich tańszymi lekami biopodobnymi, co sprawia, że leczenie staje się dostępne dla szerszej grupy potrzebujących. Badania kliniczne udowadniają, że zamiana leku biologicznego na biopodobny nie wpływa w żaden sposób na efekt i bezpieczeństwo terapii. Jak informuje Zdzisław Sabiłło ze PZPPF, może natomiast spowodować oszczędności ze strony NFZ rzędu 200 mln zł do 2020 roku.

04.12.2017
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta