Od jakiego wieku można wykonać wiarygodny cover test?

27-10-2020
lek. Andrzej Olechowski
Klinika Okulistyki Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Test naprzemiennego zakrywania i odkrywania oczu (cover test) składa się z dwóch kroków. Wykonuje się go zarówno do bliży, jak i do dali, zakładając, że pacjent potrafi utrzymać fiksację na wybranym bliskim obiekcie (ok. 30 cm) i dalekim (ok. 6 m).

Pierwsza część testu polega na zasłanianiu i odsłanianiu pojedynczo oczu i ich obserwacji w celu wykrycia utraty równoległego ustawienia gałek ocznych oraz następowej refiksacji, co pozwala wykryć zeza ukrytego i odróżnić zeza okresowego od stałego. Drugi krok to cover test naprzemienny, na podstawie którego można ocenić sumaryczny kąt zeza jawnego i ukrytego.

Test wymaga utrzymania fiksacji na obiekcie, dlatego możliwość jego wiarygodnego przeprowadzenia zależy od skupienia pacjenta, co jest osobniczo zmienne. Oczywiście im starszy pacjent, tym bardziej prawdopodobne, że test będzie wiarygodny, jednak warto pamiętać, że jego powodzenie u młodszych pacjentów zależy też od pomysłowości badającego w wyborze obiektu, na którym pacjent ma skupić wzrok.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami test ten należy przeprowadzić podczas każdej wizyty profilaktycznej dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 6. roku życia.

Piśmiennictwo

  1. Lambert S.R., Lyons Ch.J.: Taylor and Hoyt’s pediatric ophthalmology and strabismus. Wyd. 5., Elsevier, 2016
  2. Billson F.A.: Fundamentals of clinical ophthalmology strabismus. BMJ Books, 2003

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej