Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Zapytaj eksperta. Narkotyki

Zapytaj eksperta. Narkotyki
01.10.2009

Od Redakcji: Przedstawiamy praktyczne odpowiedzi ekspertów na pytania nadesłane do Redakcji przez Czytelników lub zadane podczas konferencji szkoleniowych organizowanych przez Dział Szkoleń Medycyny Praktycznej. Pytania oraz propozycje tematów, które chcielibyście Państwo poruszyć w przyszłości, można również przesyłać na adres e-mail: listy@mp.pl.

dr med. Karina Steinbarth-Chmielewska
Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

1. Jakie są objawy przyjmowania "dopalaczy". Czy mogą one być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka?
    "Dopalacze" to popularna nazwa grupy substancji pochodzenia syntetycznego lub roślinnego, które mają właściwości stymulujące lub halucynogenne albo którym się te właściwości przypisuje. Właściwości halucynogenne ujawniają się szczególnie po połączeniu z alkoholem lub innymi substancjami. Kilka lat temu mianem dopalaczy określano głównie napoje energetyzujące typu "Red Bull", "Tiger", "Speed 8" itp. Zawierają one takie substancje chemiczne, jak: kofeina, tauryna, karnityna, witaminy z grupy B, węglowodany, substancje z miłorzębu japońskiego, L-alanina, kwas γ-aminomasłowy lub żeń-szeń. Obecnie katalog dopalaczy jest znacznie obszerniejszy. Proces delegalizacji obrotu substancjami niemedycznymi, które mają działanie psychoaktywne, wpływa na zapotrzebowanie ich użytkowników na substancje stymulujące i/lub halucynogenne, których posiadanie i używanie nie jest karane, i które mają przy tym mniejsze właściwości uzależniające lub mniej szkodliwy wpływ na zdrowie.

O tym się mówi

  • Za dużo łóżek, za dużo szpitali?
    Można odnieść wrażenie, że dla wielu osób zmniejszenie liczby szpitali byłoby, oczywiście obok innowacyjności i poprawienia mechanizmów kontrolnych, panaceum na wszystkie bolączki systemu. No tak, zapomniałem o potrzebie skrócenia kolejek..
  • Skutki „lojalek”: kilkaset zagrożonych oddziałów
    Na listach zagrożonych brakiem specjalistów, a więc potencjalnie zawieszeniem działalności znajduje się kilkaset oddziałów w niemal 130 szpitalach. Wśród placówek są szpitale powiatowe, ale również flagowe – Centrum Zdrowia Dziecka czy Wojskowy Instytut Medyczny.
  • E-biurokracja, czyli tysiąc godzin pracy
    Jeżeli przyjmiemy, że świadczeniodawców POZ jest w Polsce ok. 6,5 tys. i każdy z nas poświęci na wypełnianie SZOI co najmniej 10 minut, to razem przyniesie to grubo ponad tysiąc godzin pracy lekarzy – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

Wideo