Czy ChatGPT, popularne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, może dostarczyć zaleceń pooperacyjnych równie dobrych jak te uzyskiwane na oddziale po zabiegu?
Pacjenci zazwyczaj długo nie zdają sobie sprawy z występowania objawów niewydolności układu oddechowego, przypisując je innym zaburzeniom w przebiegu LOPD. Postępowanie w przypadku stwierdzenia cech niewydolności oddechowej i SBD powinno mieć charakter multidyscyplinarny, obejmując różne metody zapobiegania i leczenia.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wskazań i przeciwwskazań do wykonania TK płuc, zagadnień stosowania jodowych środków cieniujących (kontrastu) i sytuacji wymagających pogłębionej diagnostyki pulmonologicznej.
Na podstawie aktualnie opublikowanych wyników badań oraz doświadczeń własnych autorów z wiodących polskich laryngologicznych i onkologicznych centrów klinicznych, omówiono wskazania do radioterapii oraz jej metody u chorych na PA ślinianki przyusznej.
W artykule przedstawiono m.in. szczególne postaci nadciśnienia tętniczego oraz odrębności w postępowaniu u chorych w wieku podeszłym, ciąży, w okresie okołooperacyjnym, z chorobą wieńcową, niewydolnością serca, migotaniem przedsionków, wadą zastawkową, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, otyłością, jaskrą, POCHP i chorobą nowotworową.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące leczenia m.in. krzywicy hipofosfatemicznej, choroby Niemanna i Picka typu C, deficytu kwaśnej sfingomielinazy, choroby Pompego, mukopolisacharydoz, choroby Gauchera i leukodystrofii metachromatycznej.
Dokładność urządzeń jest coraz lepsza i w zasadzie od kilku lat pozwalamy, aby pacjent podejmował decyzje terapeutyczne na podstawie odczytu wartości glikemii z sensora – mówi dr hab. Katarzyna Cyganek.
To, co mnie martwi, niezależnie od tego, czy daje się pacjentom do wyboru lekarza zmęczonego, czy żadnego, lekarza niedouczonego czy żadnego – za każdym razem ma to być dla systemu po prostu lekarz najtańszy – zaznacza prezes NRL Łukasz Jankowski.
Zwiększenie liczby miejsc na kierunkach lekarskich było i jest koniecznością. To, co budzi wątpliwości, to sposób przeprowadzenia tej operacji – ocenia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.