Czy ChatGPT, popularne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, może dostarczyć zaleceń pooperacyjnych równie dobrych jak te uzyskiwane na oddziale po zabiegu?
Pacjenci zazwyczaj długo nie zdają sobie sprawy z występowania objawów niewydolności układu oddechowego, przypisując je innym zaburzeniom w przebiegu LOPD. Postępowanie w przypadku stwierdzenia cech niewydolności oddechowej i SBD powinno mieć charakter multidyscyplinarny, obejmując różne metody zapobiegania i leczenia.
Kryteria klasyfikacyjne CASPAR wykazują 91% czułość i 99% swoistość w rozpoznawaniu ŁZS. W artykule omówiono diagnostykę różnicową, ocenę ciężkości choroby i leczenie.
W artykule przedstawiono m.in. klasyfikację omdleń, kluczowe cechy w wywiadzie podczas oceny pacjentów z epizodami przemijającej utraty przytomności oraz postępowanie.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące oznaczenia kalprotektyny w stolcu w różnych chorobach przewodu pokarmowego u dzieci, postępowania u dzieci z chorobą trzewną (celiakią) i ich monitorowania, zastosowania testów oddechowych w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego u dzieci oraz postępowania w przypadku podejrzenia połknięcia baterii przez dziecko.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. opóźnionego zaciśnięcia pępowiny, leczenia bezobjawowej hipoglikemii oraz przetrwałego przewodu tętniczego, nowego systemu klasyfikacji napadów drgawkowych i leczenia przeciwdrgawkowego oraz diagnostyki i leczenia żółtaczki u noworodków.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. żywienia niemowląt, celiakii, zapobiegania i leczenia alergii na pokarmy oraz nadrozpoznawalności ABMK.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.