Czy w leczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjenta z moczówką prostą można stosować indapamid lub inne leki moczopędne? Czy stosowanie tych leków wymaga zmiany dawki desmopresyny?
Jaka jest rola scyntygrafii perfuzyjno-wentylacyjnej w diagnostyce zatorowości płucnej i czy przy obecnej dostępności TK jej wykonywanie jest celowe?
O podejściu klinicznym do leczenia chorych w starszym wieku z niewydolnością serca z zachowaną funkcją skurczową mówi prof. Małgorzata Lelonek.
Jaki preparat zastosować w leczeniu pacjenta z otyłością i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym? Posłuchaj opinii eksperta.
10 najczęstszych błędów popełnianych w diagnostyce pacjentów ze spontanicznym niedociśnieniem śródczaszkowym.
Czy znacznie wydłużone czasy krzepnięcia pozwalają wykluczyć epizod zakrzepowy u pacjenta z bardzo dużymi wartościami dimeru D, u którego klinicznie istnieje podejrzenie zatorowości płucnej lub np. zatoru tętnicy kreskowej?
Dr Olga Dzikowska-Diduch omawia przyczyny objawów zgłaszanych przez pacjentów po ostrej zatorowości płucnej mimo prawidłowego leczenia przeciwkrzepliwego.
Czy u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) i z prawidłowym stężeniem prolaktyny na czczo wskazane jest wykonanie testu z metoklopramidem w celu wykluczenia hiperprolaktynemii czynnościowej?
Jak prawidłowo pobierać wycinki w kierunku mikroskopowego zapalenia jelita grubego?
Leczenie chorego na nadciśnienie tętnicze w starszym wieku odbiega nieco od leczenia pacjentów w młodszym wieku. Zasady postępowania omawia pokrótce prof. Andrzej Januszewicz.
Czy są wskazania do leczenia pomostowego heparyną? Kiedy wznowić terapię NOAC? Czy przed ponownym włączeniem NOAC należy upewnić się, że powróciła perystaltyka jelit?
Jaka jest najczęstsza, związana z otyłością, nieprawidłowość funkcji tarczycy? Zapoznaj sie z wypowiedzią eksperta, dr hab. n. med. Aleksandry Gilis-Januszewskiej, prof. UJ.
Czy wystąpienie zakrzepicy u otyłej osoby pozostającej przez wiele godzin w pozycji siedzącej należy interpretować jako epizod niesprowokowany?
Do POZ zgłosiła się bezobjawowa, zdrowa 26-latka, obciążona rodzinnym ryzykiem raka żołądka, prosząc o profilaktykę. Jakie powinno być postępowanie?
Jak wykonać takie zgłoszenie, nie naruszając RODO? Czy wystarczające jest zgłoszenie 1 raz na kwartał osoby uchylającej się od szczepień, czy może należy zgłaszać tę samą osobę co 3 miesiące, jeśli nadal zalega ze szczepieniami?
Kiedy sięgnąć po farmakologiczne leczenie otyłości: na etapie przygotowania do zabiegu bariatrycznego, po nim, a może w obu sytuacjach? Posłuchaj opinii eksperta.
Prof. Tomasz Bednarczuk omawia podejście do subklinicznej hipertyreozy u chorego w bardzo podeszłym wieku.
W jakim rodzaju bólu neuropatycznego leki topikalne mogą być skuteczne?
Czy pacjenci z nadkrzepliwością są narażeni na większe niż reszta populacji ryzyko rozwoju przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH)?
Postęp w insulinoterapii dokonuje się na naszych oczach. Badania nad insuliną icodec to kolejny etap na drodze do skutecznego i bezpiecznego leczenia cukrzycy.