Czy między testem oddechowym z laktulozą i glukozą są różnice? Który jest lepszy?
Czy późno ujawniający się wrodzony przerost nadnerczy u kobiet wymaga leczenia glikokortykosteroidami?
Jakie są kryteria przyjęcia do szpitala lub leczenia w domu?
W jaki sposób należy przygotować pacjenta do pobrania krwi na badanie w kierunku nadkrzepliwości? W jakich okolicznościach należy odroczyć to badanie?
Prof. Andrzej Budaj omawia zasady odstawiania leków przeciwpłytkowych w ramach przygotowania pacjenta do operacji pomostowania aortalno-wieńcowego.
Prof. Andrzej Januszewicz omawia leczenie nadciśnienia tętniczego rozkurczowego u osób w podeszłym wieku w kontekście innych form nadciśnienia tętniczego.
W jaki sposób zwiększa się ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w przypadku nałożenia się trombofilii wrodzonej i nabytej?
Pacjent po ostrej zatorowości płucnej powinien mieć zaplanowaną wizytę lekarską po 3–6 miesiącach od wystąpienia choroby. Jeśli po tym okresie utrzymuje się duszność wysiłkowa, należy przeprowadzić pełną diagnostykę różnicową uwzględniającą m.in. chorobę wieńcową oraz przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Zasady diagnostyki przedstawia prof. Piotr Pruszczyk.
Czy można szczepić przeciwko COVID-19 80-letniego pacjenta z niedokrwistością aplastyczą? Mężczyzna otrzymuje co 3-4 tygodnie przetoczenia preparatów krwiopochodnych, nie stosuje żadnego leczenia immunosupresyjnego.
Jak postąpić w tej sytuacji, jeżeli nieskojarzona szczepionka przeciwko błonicy nie jest dostępna? Czy chłopcu można podać Clodivac, a jeśli tak, w jakim odstępie od szczepienia Tetana?
Czy złożona trombofilia wrodzona jest wskazaniem do profilaktyki farmakologicznej w czasie ciąży?
Wpływ klinicznej, endoskopowej i histologicznej remisji choroby na decyzje teraputyczne.
Wysłuchaj wykładu prof. Andrzeja Küblera.
Pacjenci cierpiący na otępienie mogą demonstrować szerokie spektrum zaburzeń psychicznych. O tym, kiedy konieczna jest konsultacja psychiatryczna, mówi dr Karolina Piotrowicz.
Wskazania, przeciwwskazania, wady i zalety podskórnego stosowania płynów – na pytania odpowiedział dr Paweł Witt.
Jak przeprowadzić profilaktykę u mężczyzny pogryzionego przez psa sąsiada (zwierzę z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie)? Pacjent nie był nigdy szczepiony przeciwko wściekliźnie. Czy wskazana jest również profilaktyka przeciwtężcowa?
Czy dziecko, u którego rodzice znajdowali w ciągu roku 1–3 kleszczy po zabawie w parku lub lesie niedaleko domu, narażone jest na zwiększone ryzyko KZM?
Dr hab. Renata Główczyńska omawia korzyści wynikające z umiarkowanej aktywności fizycznej u chorych na nadciśnienie tętnicze.
Jak przygotować pacjenta do zabiegu, żeby skutecznie zapobiegać powikłaniom?
Przed wyjazdem do Indii, 3 lata temu, pacjentka otrzymała 2 dawki szczepionki w odstępie 7 dni, ale nie zgłosiła się na podanie trzeciej. Obecnie zgłosiła się do lekarza z powodu ugryzienia przez nieznanego psa.