Opracowali: dr med. Andrzej Komorowski, dr med. Małgorzata Bała
Skróty: NNT – number needed to treat; RCT – badanie z randomizacją; RRR – względne zmniejszenie ryzyka; VAS – wizualna skala analogowa
Wstęp
Podstawowym sposobem leczenia objawowych guzków krwawniczych III i IV stopnia jest wycięcie operacyjne (hemoroidektomia). Nadal najczęściej stosuje się technikę opracowaną przez Milligana i Morgana, która jednak wiąże się z ryzykiem powikłań wczesnych (dolegliwości bólowe, krwawienie, zakażenie) i późnych (zwężenie odbytu, nietrzymanie gazów). Istnieją również inne metody, takie jak technika Fergusona, Parksa, Barona. Na potrzeby hemoroidektomii coraz częściej stosuje się nowoczesne techniki, takie jak aparat Ligasure czy stapler okrężny stosowany w metodzie Longo. Oprócz wielu technik chirurgicznych wykorzystuje się także różnorodne sposoby znieczulenia do zabiegu. Również leczenie dolegliwości bólowych po zabiegu operacyjnym jest niejednolite. Wykorzystuje się rozmaite leki podawane różnymi drogami.
Jaka jest skuteczność w odniesieniu do natężenia bólu po operacji stosowania poszczególnych technik operacyjnych, technik znieczulenia do operacji oraz rodzajów leków przeciwbólowych podawanych różnymi drogami u chorych operowanych z powodu guzków krwawniczych?
Metoda
Przegląd systematyczny RCT
Dobór badań
Przeszukano bazy danych: Embase i Medline za okres do czerwca 2006 roku. Analizą objęto RCT opublikowane w języku angielskim, w których u dorosłych chorych operowanych planowo z powodu guzków krwawniczych oceniano natężenie bólu pooperacyjnego za pomocą wzrokowej skali analogowej (p. Punkty końcowe lub oceniane zmienne), słownie bądź za pomocą skali numerycznej.
Interwencja
W badaniach porównano różne rodzaje interwencji wg ogólnego schematu:
Leczenie farmakologiczne obejmowało konwencjonalne leki przeciwbólowe, leki o aktywności przeciwbólowej, znieczulenie regionalne, znieczulenie (szczegółowy opis stosowanych interwencji – p. Wyniki).
Punkty końcowe lub oceniane zmienne
Natężenie bólu pooperacyjnego
Definicje:
Natężenie bólu oceniano za pomocą wzrokowej skali analogowej (badanemu poleca się zaznaczyć na linii długości 10 cm poziom subiektywnego odczucia bólu, gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 – ból nie do zniesienia – przyp. red.), słownie lub za pomocą skali numerycznej.
Wyniki
Analizą objęto 65 badań przeprowadzonych w latach 1983–2007.
Znamienne różnice w zakresie zmniejszenia natężenia bólu stwierdzono dla następujących porównań:
Nie stwierdzono znamiennych różnic w zakresie zmniejszenia natężenia bólu dla następujących porównań:
Wniosek
U chorych operowanych z powodu guzków krwawniczych miejscowa podaż środka znieczulającego w porównaniu z niepodawaniem środka znieczulającego wiąże się z mniejszym natężeniem bólu. Operacja sposobem Longo w porównaniu z operacją sposobem Milligana i Morgana oraz Fergusona wiąże się z mniejszym natężeniem bólu.