Leczenie zaparć poopioidowych
30.01.2023
prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert
Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej, UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Zobacz także
-
Przyjmowanie opioidów a ryzyko majaczenia
Czy przyjmowanie opioidów przezskórnie wiąże się z ryzykiem rozwoju majaczenia?
-
Stosowanie opioidów u noworodków
Czy stosowanie opioidów u noworodków i wcześniaków wpływa na ich rozwój?
-
Leczenie bólu nowotworowego za pomocą opioidów - najważniejsze dokonania ostatnich lat
Prof. Per Sjøgren ekspert McMaster International Review Course in Internal Medicine omawia najważniejsze osiągnięcia w w leczeniu bólu nowotworowego za pomocą opioidów.
-
Ból epizodyczny u pacjentów onkologicznych
Jak ból epizodyczny wpływa na jakość życia chorych na nowotwory?
-
Ból przewlekły u pacjentów onkologicznych
Jak ból przewlekły wpływa na jakość życia chorych na nowotwory?
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Zaparcia czynnościowe
Zaparcie czynnościowe to rodzaj zaparcia, czyli zbyt małej częstości wypróżnień lub sytuacji, kiedy pacjent oddaje twardy stolec z wysiłkiem i towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia. W zaparciu czynnościowym nie ma choroby organicznej, która powodowałaby zaparcie. Jest ono skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, na które składa się wiele czynników: nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia oraz złe nawyki związane z wypróżnianiem się (wstrzymywanie stolca mimo odczuwania parcia). W leczeniu stosuje się przede wszystkim modyfikację trybu życia oraz leki
-
Zaparcia u dzieci
Jako zaparcie stolca traktuje się zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami (wypróżnienia rzadziej niż 2 razy w tygodniu) i/lub oddawanie stolców z dużym wysiłkiem.
-
Ból podczas oddawania moczu (mikcji)
Ból występujący podczas oddawania moczu jest najczęściej objawem zakażenia układu moczowego, ale może być również spowodowany chorobą przenoszoną drogą płciową (głównie u mężczyzn).
-
Ból w okolicy lędźwiowej (ból „w boku”; ból „pleców”)
Ból w okolicy lędźwiowej może być objawem różnych chorób nerek lub kręgosłupa.
-
Dieta w zaparciach
W znacznym stopniu na występowanie zaparć wpływa styl życia i nieprawidłowe nawyki żywieniowe. I choć stres, spożywanie posiłków w pośpiechu oraz brak aktywności fizycznej może sprzyjać zaparciom, to w każdej sytuacji należy wykluczyć zmiany chorobowe i organiczne.
-
Zaparcia
Zaparcie to zbyt mała częstotliwość wypróżnień i towarzyszące temu objawy. Zaparcia są częste, a jeśli występują przewlekle, to najczęściej ich przyczyną są zaburzenia czynnościowe (czyli nie są związane z chorobą organiczną). Leczenie polega na wprowadzeniu nawyków sprzyjających prawidłowym wypróżnieniom: aktywności fizycznej oraz przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów i błonnika.
-
Ból ręki i nadgarstka
Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych stawów, co umożliwia precyzyjne wykonywanie ruchów. Są one narażone na liczne przeciążenia i urazy, mogą zostać również zaatakowane przez choroby zapalne. Oprócz samych stawów przyczyną bólu ręki i nadgarstka mogą być choroby innych struktur, np. ścięgien, nerwów i mięśni.