Endoskopowa mukozektomia kęsowa – optymalny schemat nadzoru endoskopowego
Endoskopowa mukozektomia kęsowa – optymalny schemat nadzoru endoskopowego po usunięciu dużych (≥2 cm) zmian
22.09.2022
Omówienie artykułu: T. Nakajima i wsp.: Optimal surveillance interval after piecemeal endoscopic mucosal resection for large colorectal neoplasia: a multicenter randomized controlled trial
Surgical Endoscopy, 2022; 36: 515–525. https://doi.org/10.1007/s00464-021-08311-6
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Rak kanału odbytu i brzegu odbytu
Najczęstszym pierwszym objawem jest krwawienie z odbytu, może występować świąd, ból, uczucie ciała obcego w odbycie, może być wyczuwalny guz. Niekiedy występuje nietrzymanie gazów lub stolca.
-
Polip szyjki macicy
Polip szyjki macicy jest przerośniętym fragmentem błony śluzowej szyjki macicy. Jest to zmiana łagodna, w większości przypadków nie stwarza powodów do niepokoju, może jednak powodować uciążliwe objawy skłaniające do wizyty u ginekologa.
-
Rak jelita grubego
Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie jednej z części jelita grubego.
-
Polipy jelita grubego — przyczyny, leczenie, zagrożenie nowotworem
Polip to uwypuklenie tkanki ponad ponad powierzchnię błony śluzowej do wnętrza jelita. Występowanie polipów, zwłaszcza małych, często nie wiąże się z żadnymi objawami i jest wykrywane przypadkowo. Leczenie polipów polega na usunięciu ich, zazwyczaj podczas kolonoskopii