Wariant genetyczny czwartym, po wieku, otyłości i płci, czynnikiem ryzyka ciężkiego COVID-19

14.01.2022
msol
Kurier MP

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierownictwem prof. dr. hab. Marcina Moniuszki zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz śmierci z powodu COVID-19. – To wielki dzień dla nauki – mówił podczas konferencji w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.


Adam Niedzielski. Fot. MZ

Minister podkreślał, że badanie w kierunku zidentyfikowania czynników ryzyka zostało zlecone w kwietniu 2020 roku. – To jest nasz wspólny sukces, ponieważ to badanie było przede wszystkim zlecone przez Agencję Badań Medycznych tuż po rozpoczęciu pandemii COVID-19 – mówił minister, dodając, że w świecie nauki „odkrycia nie zdarzają się z dnia na dzień: one wymagają ciężkiej, pozytywistycznej, codziennie i systematycznie wykonywanej pracy”.

Jakie znaczenie ma odkrycie naukowców? – Będziemy mogli w przyszłości wykorzystać tę wiedzę w ten sposób, by identyfikować osoby, które mają predyspozycje do tego, żeby w ciężki sposób przechodzić COVID-19. To nie jest tylko kwestia walki z pandemią, ale to jest też kwestia myślenia o tym, jak definiować bezpieczną przyszłość postpandemiczną, kiedy prawdopodobnie będziemy cały czas mieli do czynienia z koronawirusem, ale kiedy będziemy starali się sprowadzać go do zachorowania takiego, jak na grypę, które pojawia się sezonowo i nie wywołuje kryzysu w systemie opieki zdrowotnej – tłumaczył Niedzielski. – Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie tak jak PCR szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i w związku z tym, czy jest obciążony większym ryzykiem bardzo dolegliwego przejścia przez zachorowanie na COVID-19 – dodał.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński podkreślił z kolei, że „poza działaniami profilaktycznymi, prewencją w postaci szczepień, skoordynowanymi działaniami rządu, jakimi są obostrzenia i wszystkie działania, które podejmujemy”, nauka staje się niezwykle istotnym elementem walki w pierwszej linii z koronawirusem. – Być może to osiągnięcia naukowe, te biotechnologiczne nowości, jakim przypatrujemy się i które dzieją się z wielką dynamiką, staną się tym orężem, który, mam nadzieję, w ciągu najbliższych miesięcy doprowadzi do tego, że będziemy mogli wygrać z pandemią – stwierdził.

Sierpiński poinformował również, że w tej chwili rozpoczyna się etap wdrożenia i komercjalizacji, który w ciągu kilku miesięcy (minister Adam Niedzielski doprecyzował, że do końca czerwca) pozwoli wprowadzić do systemu ochrony zdrowia testy, które identyfikują konkretną grupę pacjentów narażoną na ciężki, niebezpieczny przebieg koronawirusa. – Być może na polskich SOR-ach takie testy będą szeroko dostępne i będziemy mogli jasno powiedzieć, że pacjent poza tymi oczywistymi czynnikami ryzyka, które już wcześniej znaliśmy, ma również pewien marker genetyczny, który predestynuje go do tego, żeby ciężko przechodzić COVID-19 i być kandydatem do bardziej zdecydowanych działań terapeutycznych – mówił Sierpiński.

strona 1 z 2
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!