Według stanu na 4 lutego, godz. 11.00, potwierdzono laboratoryjnie 20626 przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV) – informuje Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC). Zakażenie doprowadziło do 427 zgonów, w tym jednego poza Chinami (Filipiny).
Belgia potwierdziła pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem na terenie kraju. Wirusa wykryto u jednego z Belgów, którzy wrócili z Chin.
Nie byłoby takiego zdenerwowania służb sanitarnych, gdyby sytuacja epidemiologiczna nie była poważna. 2019-nCoV jest bardzo zakaźny, szybko się przenosi, a przebieg choroby u prawdopodobnie co czwartego pacjenta jest bardzo ciężki – powiedział PAP prof. Adama Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Ministrowie zdrowia najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata, które należą do G7, uzgodnili podczas telekonferencji, jaką odbyli w poniedziałek wieczór, że będą w miarę możności koordynować działania na rzecz walki z rozprzestrzenianiem koronawirusa.
Przed końcem tego tygodnia obywatele Ukrainy zostaną ewakuowani z Chin – zapowiedział w poniedziałek dyrektor wydziału zdrowia publicznego ukraińskiego ministerstwa zdrowia Andrij Skypalski, cytowany przez agenjcę Interfax-Ukraina.
Ogarnięte epidemią miasto Wuhan w środkowych Chinach wciąż boryka się z niedoborem miejsc w szpitalach. Państwowa agencja Xinhua donosi o planie przekształcenia w tymczasowe szpitale centrum sportowego, konferencyjnego i kulturalnego.
Brytyjski rząd spodziewa się, że epidemia zapalenia płuc wywołanego przez 2019-nCoV potrwa jeszcze przynajmniej kilka miesięcy – oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.
Łącznie w USA odnotowano już 11 przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Władze Stanów Zjednoczonych poinformowały o potwierdzeniu obecności 2019-nCoV u kolejnych trzech osób w Kalifornii.
Prezydent Andrzej Duda jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem – przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski po spotkaniu prezydenta z ministrem zdrowia. Wiceszef MZ Waldemar Kraska podkreślił, że dotąd nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce.
Po wykryciu trzeciego przypadku zakażenia 2019-nCoV władze Kerali wprowadziły specjalne środki zapobiegawcze na terenie południowoindyjskiego stanu. Unikanie kontaktu ze służbami medycznymi ma być traktowane jak przestępstwo. Masowo odwoływane są rezerwacje hotelowe.
Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!