Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Czy lekarz POZ może wystawić skierowanie do punktu wymazowego pacjentowi z innego miasta?

05.01.2021
dr n. prawn. Tamara Zimna, radca prawny
Kancelaria Prawa Medycznego, www.tamarazimna.pl

Pytanie nadesłane do eksperta serwisu COVID-19

Pacjentka z Poznania przyjechała do Krakowa na święta. Okazało się, że domownik jest chory na COVID-19, po kilku dniach u Poznanianki rozwinęły się objawy. Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na test do punktu wymazowego w Krakowie?

Czy jeśli ta pacjentka nie złożyła dotąd deklaracji do żadnego lekarza, może złożyć deklarację zaocznie do lekarza POZ w Krakowie, będąc na kwarantannie?

Odpowiedziała:

dr n. prawn. Tamara Zimna, radca prawny
Kancelaria Prawa Medycznego, www.tamarazimna.pl

Lekarz rodzinny z Krakowa może wystawić skierowanie na test do punktu wymazowego w Krakowie ubezpieczonemu pacjentowi z Poznania, nieznajdującemu się na liście świadczeniobiorców świadczeniodawcy POZ w Krakowie (także w przypadku, gdy pacjent nie złożył dotąd deklaracji do żadnego lekarza). Zgodnie ze standardem organizacyjnym postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie SARS-CoV-2 zlecenie wykonania badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2, wystawia m.in. lekarz, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej1, a nie musi być to lekarz POZ, do którego pacjent jest zadeklarowany i którego pacjent wybrał w deklaracji wyboru. Lekarz może więc wystawić w POZ osobie ubezpieczonej podejrzanej o zakażenie SARS-CoV-2 bezpłatne zlecenie na test molekularny RT-PCR i w tym celu rozliczyć z NFZ świadczenie lekarza POZ – poradę udzieloną w przypadku uzasadnionym względami medycznymi, w szczególności w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia – na podstawie § 8 ust. 7 pkt 1) zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 30 grudnia 2019 r. w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (NFZ 2019 r., poz. 177 ze zm.).

Pacjent przebywający na kwarantannie może dokonać wyboru lekarza POZ na odległość, bez osobistego stawiennictwa w przychodni, autoryzując deklarację w postaci elektronicznej. Oświadczenia w sprawie deklaracji wyboru (świadczeniodawcy POZ, lekarza POZ, pielęgniarki POZ lub położnej POZ) można złożyć za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub poza nim, w postaci elektronicznej, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (np. e-mailem), lecz muszą wówczas zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym (za pomocą ePuap) albo podpisem osobistym (za pomocą dowodu osobistego z warstwą cyfrową).2 Nie ma możliwości złożenia deklaracji wyboru ustnie, np. przez telefon, podczas teleporady. Przyjmowanie deklaracji wyboru podczas rozmowy telefonicznej, poprzedzone wyłącznie ustnym oświadczeniem złożonym przez pacjenta, nie wywoła skutków prawnych z powodu niedochowania wymaganej formy oświadczenia woli. Z uwagi na trwającą sytuację epidemiczną, NFZ wyjaśnia, że możliwe jest przesłanie przez pacjenta drogą elektroniczną skanu poprawnie wypełnionej i odręcznie podpisanej papierowej deklaracji wyboru.3

strona 1 z 2

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!

Partnerem serwisu jest