MZ: 17 tys. nowych opakowań leku na COVID-19

11.02.2022
Karolina Kropiwiec, Agata Zbieg, Magdalena Gronek

Dostaliśmy nową aprowizację na około 17 tys. nowych opakowań molnupiraviru – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w niedługim czasie lek ten będzie mógł zostać dostarczony do podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali.

Rzecznik resortu na konferencji prasowej podkreślił, że molnupiravir jest pożądany nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

– Jest jeden producent tego leku, który musi go dostarczyć do wszystkich państw, które go zakontraktowały – wskazał Andrusiewicz.

Poinformował, że dotychczas z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych „wyszło 35 tys. opakowań, czyli 35 tys. terapii”.

– Wyszły wszystkie opakowania, jakie mieliśmy. Co istotne, właśnie dostaliśmy nową aprowizację, to jest w granicach 17 tys. nowych opakowań leku, więc podstawowa opieka zdrowotna, która zgłasza, że tego leku u nich brakuje, ale też szpitale, do których dotychczas był dostarczany, w niedługim czasie zostaną zaaprowizowane – powiedział rzecznik.

Rzecznik resortu zdrowia dodał, że w piątek o godz. 13.00 zostaną przedstawione pierwsze wyniki badań amantadyny i jej stosowania w leczeniu pacjentów covidowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w grudniu ub.r., że badania kliniczne amantadyny prowadzą w Polsce dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Zaznaczono, że przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów.

MZ w 8 grudnia 2021 r. wprowadziło ograniczenia dotyczące amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania.

W opublikowanym obwieszczeniu resort podał, że od 10 grudnia ub.r. liczba wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Zdecydowano też, że Viregyt-K, może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją: choroba i zespół Parkinsona oraz dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!