Wskazania i przeciwwskazania do badań izotopowychBadania izotopowe wykorzystują właściwość emisji promieniowania przez niektóre pierwiastki. Polegają ogólnie na podaniu pacjentowi odpowiedniej substancji promieniotwórczej drogą doustną, dożylną lub w inhalacji, a następnie pomiarze poziomu i rozmieszczenia promieniowania emitowanego przez tą substancję.
Scyntygrafia nerekScyntygrafia to badanie radioizotopowe polegające na podaniu odpowiedniej substancji, a następnie pomiarze promieniowania emitowanego przez tę substancję.
Ostre niedokrwienie kończyny górnejPrzyczynami ostrego niedokrwienia kończyny są najczęściej zator (74% przypadków) lub zakrzep (5–35% przypadków). Do rzadszych przyczyn należą: zapalenie naczyń, rozwarstwienie ściany tętnicy, uraz lub uszkodzenie tętnicy (np. jako powikłanie niektórych zabiegów wewnątrznaczyniowych).
Echokardiografia serca (echo serca)Echokardiogram serca (echo serca) to badanie, podczas którego lekarz może obejrzeć struktury serca oraz ocenić przepływ krwi w sercu i dużych naczyniach. Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i nie ma do niego przeciwwskazań, może być wykonywane wielokrotnie.
Scyntygrafia perfuzyjnaScyntygrafia perfuzyjna jest badaniem obrazowym pozwalającym ocenić czynność badanych narządów, np. serca, płuc, mózgu, nerek, tarczycy, kości, narządów układu pokarmowego.
Zatorowość płucnaZatorowość płucna jest najczęściej spowodowana przemieszczeniem się do krążenia płucnego skrzeplin powstałych w żyłach głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej. Rzadziej skrzepliny pochodzą z żył górnej połowy ciała, np. żył podobojczykowych i pachowych, jeszcze rzadziej materiałem zatorowym są kule cholesterolu lub pęcherzyk powietrza, lub płyn owodniowy, który w trakcie porodu lub jego powikłań przedostał się do żył miednicy mniejszej.
Sposoby leczenia zakrzepicy żył głębokichZakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna to dwie postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie.
Astma zawodowaU większości chorych możliwe jest uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby,
dzięki czemu nie powinna przeszkadzać ona w podjęciu lub kontynuowaniu pracy i
nauki.
Scyntygrafia wentylacyjnaScyntygrafia wentylacyjna należy do badań obrazowych pozwalających ocenić czynność płuc. Wskazania do badania to przede wszystkim: podejrzenie zatorowości płucnej – badanie uzupełniające, choroby z towarzyszącym włóknieniem płuc, nowotwory płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Nadciśnienie płucneNadciśnienie płucne nie jest jedną prostą jednostką chorobową, ale w jego skład wchodzi wiele różnych chorób, dla których wspólną cechą jest wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, a nieleczone prowadzą do przeciążenia i niewydolności prawej komory serca.