Co decyduje o tym, że lekarz prowadzący powinien skierować pacjenta na leczenie zabiegowe zatoru płucnego?
Jakie badania należy wykonywać i na co należy zwrócić uwagę?
Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące leczenia nadciśnienia płucnego w grupie pacjentów z przewlekłą zakrzepowo-zatorową chorobą płuc omawia dr med. Ilona Skoczylas.
Jakie objawy mogą sugerować wystąpienie ZP u pacjenta OIT pozostającego w śpiączce farmakologicznej?
Prof. Michał Ciurzyński przedstawia model opieki koordynowanej nad pacjentami po ostrej zatorowości płucnej w odniesieniu do obecnych realiów.
Prof. Grzegorz Kopeć przedstawia dane na temat rozpowszechnienia nadciśnienia płucnego.
Patrycja nie mogła dojść do siebie po porodzie. Mariusz zemdlał w pracy. Oboje opowiadają o duszności i zmęczeniu, które nie pozwalało im czasami chodzić. – Takie objawy – komentuje prof. Grzegorz Kopeć – powinny skłonić pacjentów do zgłoszenia się do lekarza, a lekarzy do wykonania EKG.
Możemy powiedzieć bez fałszywej skromności, że w Polsce jakość leczenia zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego jest bardzo dobra. Suboptymalne pozostaje rozpoznawanie choroby – mówi prof. Piotr Pruszczyk.
Kardiochirurg nie tylko wykonuje zabieg chirurgicznej embolektomii tętnic płucnych, ale również, jako członek zespołu ekspertów, powinien mieć wpływ na cały proces leczenia pacjentów z ostrą zatorowością płucną.
Dr Dariusz Zieliński przedstawia wskazania do zabiegu endarterektomii tętnic płucnych u pacjentów z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnych w świetle wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2022.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.