×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy wieczorem organizm produkuje mniej insuliny?

Pytanie nadesłane do redakcji

Chciałabym się dowiedzieć, czy wieczorem organizm produkuje mniej insuliny? Obecnie przechodzę cukrzycę ciążową, udawało mi się na razie utrzymać cukier w ryzach, niestety od kilku dniu zaczął skakać... nie wiem czy to dlatego, że nie jem już w tych samych godzinach, tzn. przyjmuję całą ilość posiłków, ale odstępy w porównaniu z poprzednimi dniami to 2–3 godziny. Nie przyjmuję zastrzyków z insuliną. Chciałabym wiedzieć, jakie mogą być przyczyny skoków stężenia cukru, skoro nieraz staram się przyjmować mniej węglowodanów. Martwię się o dziecko, a nie wiem co robię źle... Magdalena

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Produkcja insuliny nie zmniejsza się wieczorem. Docelowe wartości stężenia glukozy u kobiet w ciąży wynoszą na czczo i przed posiłkiem od 60 do 90 mg% (3,3–5,0 mmol/l), a maksymalne stężenie glukozy mierzone godzinę po posiłku nie powinno przekraczać 120 mg% (6,7 mmol/l).

Przyczyna obserwowanych przez Panią skoków stężenia glukozy najpewniej wynika z niedoboru insuliny. Dotychczas nie wymagała Pani podawania insuliny w iniekcjach. Koniecznie powinna się Pani zgłosić do swojego diabetologa, który podejmie decyzję co do dalszej terapii. Być może na obecnym etapie ciąży nie wystarczy leczenie wyłącznie dietą.

Zapotrzebowanie na insulinę w ciąży zmienia się (zmniejsza się w pierwszym trymestrze ciąży, zwiększa się natomiast w dwóch następnych trymestrach) dlatego konieczny jest regularny co 2–3 tygodnie kontakt z diabetologiem.

Nie powinna Pani redukować znacznie spożycia węglowodanów. Zawartość węglowodanów w diecie u kobiety z cukrzycą ciążową wynosi od 40 do 50%, a więc powinny one dostarczać połowę wszystkich kalorii w ciągu doby. Jeżeli odżywia się Pani zgodnie z zasadami, które przedstawiono w trakcie edukacji dietetycznej, a cukier przekracza wartości dopuszczalne w ciąży, trzeba rozpocząć leczenie insuliną.

Zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się gwałtownie po porodzie i u większości kobiet chorych na cukrzycę ciążową możliwe jest zaprzestanie podawania insuliny.

21.11.2013
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta