Leczenie operacyjne torbieli rzekomej trzustki

Leczenie operacyjne torbieli rzekomej trzustki
27.04.2018
Prof. Paul Moayyedi
McMaster University, Kanada

Prof. Paul Moayyedi - światowej sławy gastroenterolog, były redaktor American Journal of Gastroenterology, zaangażowany w tworzenie wielu wytycznych w dziedzinie gastroenterologii.

Czy decyzja o leczeniu operacyjnym torbieli rzekomej trzustki powinna być podejmowana na podstawie jej rozmiaru (np. średnicy >5 cm), czy objawów, które powoduje?

Paul Moayyedi: To ciekawe pytanie, sądzę jednak, że jednoznaczna odpowiedź na nie raczej nie jest możliwa. Nie mamy przekonujących dowodów na to, że leczenie chirurgiczne jest skuteczne w przypadku wszystkich torbieli, niezależnie od ich wielkości. Opieramy się na wynikach badań przed zabiegiem i po zabiegu operacyjnym, na które w dużym stopniu wpływa efekt placebo. Oczywiście po rekonwalescencji po bardzo poważnym zabiegu operacyjnym chory prawdopodobnie poczuje się lepiej. Ta poprawa może być jednak pozorna, a nie ma randomizowanych badań, które to zweryfikują. Nie jest dla mnie jasne, czy interwencja chirurgiczna odgrywa jakąkolwiek rolę. Można powiedzieć: „Jeśli torbiel jest tak duża, musi powodować objawy”. Jednak niektóre torbiele, nawet jeszcze większe niż 5 cm, są zupełnie bezobjawowe. Z faktu, że torbiel stwierdzono u chorego z pewnymi dolegliwościami, nie wynika, że to ona jest ich przyczyną. Moje stanowisko jest w tych przypadkach bardzo zachowawcze i nawet przy wielkości 5 cm nie zalecam automatycznie operacji.

Oczywiście torbiele mogą osiągnąć rozmiary „wystarczająco duże”. Większość osób – choć nie należę do ich grona – powiedziałaby, że 5 cm to wielkość graniczna. Nie wiemy jednak dokładnie, jak torbiele powodują objawy. Jeżeli rosną one bardzo wolno, możliwe, że nie spowodują objawów w ogóle.
Oczywiście, jeśli chory nie przebył wcześniej epizodu ostrego zapalenia trzustki, trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego torbiel u niego występuje. Należy ocenić trzustkę, aby rozpoznać autoimmunologiczne zapalenie trzustki lub inne choroby, które mogą prowadzić do rozwoju torbieli rzekomych i, oczywiście, je leczyć. Natomiast nie zalecam pośpiechu w leczeniu chirurgicznym torbieli.

Leczenie endoskopowe, wykonywane za pomocą endosonografii z dostępu przez żołądek, jest bezpieczniejsze, mniej agresywne i nie tak ostateczne, jak leczenie chirurgiczne.
Endosonografia umożliwia też potwierdzenie rozpoznania torbieli rzekomej, a to kolejne wyzwanie.

Leczenie operacyjne torbieli rzekomej trzustki

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.