Tłumaczył dr n. med. Szymon Brużewicz
Skróty: CI – przedział ufności; IUFD – wewnątrzmaciczny zgon płodu; OR – iloraz szans; zespół DIC – zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
© 2010 Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. All rights reserved.
Opublikowano za zgodą i dzięki uprzejmości Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Londyn, 2010.
Poród
Jakie są zalecenia dotyczące wyboru terminu i sposobu porodu?
- [C] Zalecenia odnośnie do porodu powinny
uwzględniać zarówno preferencje
ciężarnej, jak i jej stan zdrowia oraz
przebieg wcześniejszych porodów.
[D] W razie wystąpienia sepsy, stanu przedrzucawkowego, oddzielenia łożyska lub pęknięcia błon płodowych należy bezwzględnie nakłaniać ciężarną do możliwie najszybszej indukcji porodu; w pozostałych przypadkach dopuszczalne jest natomiast rozważenie bardziej elastycznego podejścia.
[D] Jeśli ogólny stan zdrowia kobiety jest dobry, ciągłość błon płodowych pozostaje zachowana, a w badaniach laboratoryjnych nie stwierdza się zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (disseminated intravascular coagulation – DIC), ciężarną można uspokoić, że odłożenie porodu na krótki czas nie wiąże się z poważniejszym zagrożeniem. Należy ją jednak uprzedzić o ryzyku wystąpienia ciężkich powikłań i bardziej nasilonych stanów lękowych w przypadku zwlekania z indukcją porodu. Kobietom, które zdecydują się na odłożenie porodu na dłużej niż 48 godzin, powinno się zalecić wykonywanie 2 razy w tygodniu badań w kierunku zespołu DIC (tab. 1; p. Med. Prakt. Ginekol. Położ. 3/2011, s. 53–55 – przyp. red.).