Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a - odkrywców wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby jest dobrym momentem, żeby zachęcić ludzi do badania się, aby wcześniej wykryć chorobę i skutecznie ją wyleczyć - powiedział PAP dr Leszek Kraj, onkolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Każdy z nas jest narażony na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A lub typu B. Mogą one prowadzić do groźnych powikłań, dlatego warto zabezpieczyć się przed zakażeniem poprzez szczepienia – przypominają eksperci z okazji 33. edycji „Żółtego Tygodnia”. Ta ogólnopolska akcja edukacyjna rozpoczyna się 28 października.
W Łodzi rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań wykrywających wirusowe zapalenie wątroby typu C. Każdy łodzianin może sprawdzić, czy jest nosicielem HCV. W ubiegłym roku przebadano ponad 1,7 tys. osób. 12 z nich skierowano na leczenie.
Każdego roku w Polsce notuje się od tysiąca do czterech tysięcy zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) – podał zastępca GIS Grzegorz Hudzik. Są skuteczne formy terapii, ale stawiać trzeba na profilaktykę i badania – wskazał.
Żeby zrealizować cel WHO i do 2030 r. zredukować liczbę zakażeń HCV o 90%, niezbędne jest wdrożenie programu badań przesiewowych na poziomie POZ – przekonują eksperci. Tymczasem ministerialny projekt rozszerzenia pakietu badań lekarzy rodzinnych o test wykrywający przeciwciała anty-HCV trafił do szuflady.
Ministerstwo Zdrowia zamierza doprecyzować wymagania sanitarnohigieniczne dla usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, by ograniczyć ryzyko szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych. Projekt w tej sprawie trafił 11 czerwca do konsultacji.
Standardy opieki okołoporodowej wskazują jasno: w ciąży należy zlecić test wykrywający przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C. Zdaniem zakaźników znacznie lepszym momentem na badanie przesiewowe jest etap planowania potomstwa.
dniach 15-16 marca 2019 roku w Łodzi odbędzie się Forum Wirusologiczne. Patronat naukowy nad tym wydarzeniem objęli prof. Robert Flisiak, prof. Waldemar Halota oraz prof. Krzysztof Simon.
Zaproszenie na Konferencję Naukową Medycyna XXI w. - postępy i wyzwania pod patronatem m.in. Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Zagrożenia Cywilizacyjne i Zdrowie Publiczne, która odbędzie się 25-26 stycznia w Toruniu.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.