Grypa
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną przez zakażenie układu oddechowego wirusem grypy. Na półkuli północnej sezon grypowy zwykle trwa 3 miesiące i przypada na okres od października do kwietnia. Objawy grypy obejmują objawy ogólne – ból głowy, gorączkę, złe samopoczucie, osłabienie, oraz ze strony układu oddechowego – suchy kaszel, ból gardła czasem nieżyt nosa. Skuteczne w zapobieganiu zachorowaniu na grypę są szczepienia.
O rozpoznaniu zakażenia rany powinien przede wszystkim decydować obraz kliniczny, który może być poparty badaniem mikrobiologicznym. Zagadnienie opisuje prof. Piotr Heczko, mikrobiolog.
Dokument opracowano w ramach projektu Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa oraz Instytutu dla Zdrowej i Lepszej Starości we współpracy z Kliniką Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Doktor Alexander Lyon i doktor Teresa López-Fernández, przewodniczący grupy roboczej ds. wytycznych, omawiają pierwsze wytyczne ESC dotyczące kardioonkologii.
Publikujemy treść wytycznych opracowanych przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz diabetologii dotyczące opieki nad pacjentem z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej, z uwzględnieniem opieki koordynowanej.
Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia ŻChZZ u chorych na nowotwór złośliwy, rozpoznania i leczenia zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP). Wytyczne i postępy dotyczące choroby von Willebranda oraz hemofilii.
Przedstawiono problem polipragmazji u chorych na choroby sercowo-naczyniowe w wieku podeszłym, w tym: epidemiologię, wielochorobowość, farmakokinetykę i farmakodynamikę leków sercowo-naczyniowych, błędy w farmakoterapii, działania niepożądane głównych leków sercowo-naczyniowych oraz praktyczne wskazówki dla lekarzy.