Sepsa i wstrząs septyczny
Sepsa bezpośrednio zagraża życiu chorego, ponieważ w jej przebiegu dochodzi do niewydolności wielu ważnych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca.
Niewiele ukłuć przez kleszcza powoduje objawy chorobowe. Większość zakażeń jest bezobjawowa i eliminowana przez własne mechanizmy obronne, pozostawiające ślad w postaci obecności przeciwciał. Przeciwciała obecne u osób zdrowych w populacji eksponowanej występują nawet do 80% (myśliwi, leśnicy), w całej Polsce u 12% badanych zdrowych.
W niniejszym artykule przypomnimy aktualny algorytm zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych (ALS) i zwracamy uwagę na zmiany wprowadzone w nowych wytycznych.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej części cyklu wywiadów nt. wytycznych SSC. Prof. Fayez Alshamsi jest jednym autorów wytycznych. Uczestniczył jako metodolog w opracowywaniu części dotyczącej badań przesiewowych i wczesnej resuscytacji.
W artykule przedstawiono zalecenia dotyczące zakażeń współistniejących i wskazań do antybiotykoterapii u chorych na COVID-19 z opublikowanej 8 kwietnia 2021 roku aktualizacji wytycznych NICE na temat postępowania w COVID-19.