Autor przedstawia aktualne wytyczne amerykańskie dotyczące PZP, w tym zasady wykonywania badań bakteriologicznych, wskazania do hospitalizacji, wybór antybiotyku u chorych leczonych ambulatoryjnie i w szpitalu oraz leczenie chorych hospitalizowanych z rozpoznaną grypą, a także zalecenia dotyczące stosowania GKS, czasu trwania antybiotykoterapii i wykonywania kontrolnego RTG klatki piersiowej.
Omówione pokrótce najnowsze zalecenia Prehospital Trauma Life Support są wprawdzie przeznaczone dla członków zespołów ratownictwa medycznego, ale powszechna wiedza na temat standardów w opiece przedszpitalnej może poprawić współpracę między członkami zespołu ratownictwa medycznego a personelem szpitalnego oddziału ratunkowego.
Artykuł ten powstał po cyklu szkoleń z zakresu ZWR w 26 polskich szpitalach, co bez wątpienia również wpłynęło na nasze postrzeganie tego tematu. W części pierwszej przedstawiliśmy ogólne założenia ZWR, niniejszym artykule omawiamy natomiast – już bardziej szczegółowo – pilotażowe wdrażanie systemu w warunkach polskich.
Wyobraźmy sobie, że nagle odczuwamy silny ból w klatce piersiowej, brakuje nam tchu, ogarnia nas strach i z trudem wołamy o pomoc. Czy wolelibyśmy wówczas znaleźć się na zatłoczonej ulicy w centrum dużego miasta, czy na oddziale szpitalnym, na przykład chirurgicznym?
W artykule przedstawiono wybrane informacje praktyczne. Po każdym zaleceniu podano w nawiasach kwadratowych siłę zaleceń według klasyfikacji przyjętej przez Scottish Intercollegiate Guideline Network (SIGN) – od A (najsilniejsze) do D (najsłabsze – dotyczy to zdecydowanej większości zaleceń).
Artykuł zawiera wskazówki dotyczące postępowania u chorych z obrzękiem naczynioruchowym (AE) na oddziałach ratunkowych, oparte na zaleceniach sformułowanych przez międzynarodowe zespoły ekspertów. Przedstawiono klasyfikację AE, różnicowanie AE zależnego od histaminy i AE zależnego od bradykininy oraz zasady leczenia tych postaci.
Autorzy przedstawiają nowości w wytycznych resuscytacji prowadzonej pod kierunkiem dyspozytorów pogotowia ratunkowego, przez świadków pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, przez zespoły ratownictwa medycznego oraz resuscytacji w szpitalu.