Minionej doby badania potwierdziły 95 zakażeń koronawirusem, w tym 8 ponownych. Nie zmarł nikt z COVID-19 – poinformowano w niedzielę na stronach rządowych.
Przy szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej (woj. łódzkie) powstanie tlenownia, która będzie służyć osobom chorym na COVID-19 oraz pacjentom z powikłaniami po COVID-19. Inwestycja zmniejszy koszty szpitala w zakresie zapewnienia pacjentom tlenu.
Nie zbudujemy opieki koordynowanej, przyjmując, że kwestię koordynatorów rozstrzygniemy „kiedyś”. Jeżeli nie znajdą się pieniądze na zatrudnienie i przeszkolenie koordynatorów teraz, jesienią nie ma mowy o powszechnym przejściu na opiekę koordynowaną – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.
Musimy pracować nad wizerunkiem naszego środowiska, nad tym, jak jesteśmy odbierani. I nie chodzi tu o żaden fałszywy PR. Chodzi o to, by pokazywać – konsekwentnie i wiarygodnie – jacy, jako lekarze i lekarze dentyści, jesteśmy. I jacy nie jesteśmy – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Po dwóch latach przerwy stworzyliśmy interesujący program. Aby w konferencji mogli uczestniczyć okuliści z całej Polski, postanowiliśmy uruchomić transmisję online. W dodatku dzięki naszym partnerom możemy zaoferować tę formułę bezpłatnie – zachęca do udziału w I Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowej „Nowe spojrzenie na okulistykę” jej organizator prof. Zbigniew Zagórski.
W Polsce temat COVID-19 już niemal nie istnieje, ale w globalnych statystykach zakażeń nastąpiło w ostatnim tygodniu odbicie w górę o 28 proc. Tylko w Stanach Zjednoczonych liczba nowych przypadków wzrosła o 10 proc., mimo stosunkowo niskiego poziomu testowania. Nie tylko na testach opiera się jednak wiedza, że SARS-CoV-2 jeszcze nie przeszedł do historii.
Sensacja lub zaskoczenie – to dwa najczęściej powtarzające się komentarze do piątkowych wyników wyborów, jakich dokonał XV Krajowy Zjazd Lekarzy. Komentarze niezupełnie trafne. Zmiana w samorządzie lekarskim wisiała w powietrzu już od dłuższego czasu. Można się nawet zastanawiać, czy nie nadeszła dosłownie w ostatniej chwili.
Od czwartku do poniedziałku flagi przy budynkach publicznych w USA, również w ambasadach tego kraju, są opuszczone do połowy masztów – to symboliczny znak żałoby po milionie śmiertelnych ofiar COVID-19. Tymczasem liczba nowych zakażeń w tym kraju w ciągu tygodnia wzrosła o jedną czwartą, a Biały Dom ostrzega, że w jesienno-zimowej fali zakazić się może 100 mln Amerykanów.
W Niemczech pojawiły się kolejne przypadki zakażeń wirusem małpiej ospy; resort zdrowia Berlina potwierdził w sobotę dwa przypadki. W szwajcarskim kantonie Berno odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy. W Izraelu potwierdzono w sobotę pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy.
Pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony w Niemczech. Jak poinformował w piątek w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne – informuje agencja dpa.
COVID-19 powinien zostać uznany za chorobę zawodową w sektorach opieki zdrowotnej, społecznej i domowej – oceniają państwa członkowskie, pracownicy i pracodawcy w Unii Europejskiej. Komisja Europejska wyda zalecenia w tej sprawie.
Kongres odbędzie sie w Krakowie w dniach 15-17 września 2022 z okazji 12-lecia publikacji Deklaracji Helsińskiej o Bezpieczeństwie Pacjenta w Anestezjologii.
W dniach 3-5 czerwca 2022 r. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach 21 zespołów zmierzy się z siedmioma zadaniami trwającymi zarówno w dzień jak i w nocy.
18 maja 2022 r. w wieku 80 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Marek Zawirski, wieloletni Kierownik Kliniki i Katedry Neurochirurgii Akademii Medycznej w Łodzi, członek Wydziału IV Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.
22 kwietnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. n. med. Stefan Zygmunt Angielski, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1990-1993, prorektor ds. nauki w latach 1975-1980, dyrektor Instytutu Patologii w latach 1970-1975. Specjalista w zakresie biochemii klinicznej i patobiochemii nerek.
Sensacja lub zaskoczenie – to dwa najczęściej powtarzające się komentarze do piątkowych wyników wyborów, jakich dokonał XV Krajowy Zjazd Lekarzy. Komentarze niezupełnie trafne. Zmiana w samorządzie lekarskim wisiała w powietrzu już od dłuższego czasu. Można się nawet zastanawiać, czy nie nadeszła dosłownie w ostatniej chwili.
XV Krajowy Zjazd Lekarzy wybrał swoje władze na IX kadencję. Szczególną uwagę przyciągnęły, jak zawsze, wybory na stanowisko Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Stanęło do nich dwóch kandydatów – prof. Andrzej Matyja, ubiegający się o reelekcję, oraz Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie.
Izraelski historyk, autor książek Yuval Noah Harari wyraził przekonanie, że postępy pandemii COVID-19 mimo dokonań naukowców to skutek erozji globalnego porządku.