mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Dziecko, pacjent, człowiek

    Dzieci to pacjenci o szczególnym charakterze. Jak wygląda ich sytuacja prawna? - pisze dr Błażej Kmieciak.

  • Studium upadku

    Platforma chce ucieczki do przodu i szybkiego przepchnięcia przez parlament ustaw, które mogą odbudować, przynajmniej częściowo, poparcie dla niej. Co z ochroną zdrowia?

  • Nie krok milowy, lecz mały kroczek. Nowe badania w POZ

    Poszerzenie zakresu diagnostyki w ramach pakietu kolejkowego to dopiero połowa drogi do pełnego wykorzystania możliwości gabinetów POZ – uważają lekarze rodzinni.

  • Po wyborach, przed wyborami

    Zwycięstwo Andrzeja Dudy można skwitować: "zwyciężył lepszy", można też powiedzieć, że zwyciężył ten, któremu na zwycięstwie od samego początku bardziej zależało. Wyniki wyborów prezydenckich, a raczej czynniki, które na nie wpłynęły, są o tyle interesujące, o ile mogą się przełożyć na wynik wyborów jesiennych. Co wiemy na dziś?

  • Kto do Pałacu?

    Czwartkowa debata prezydencka miała być, według Justyny Pochanke, starciem na miarę finału Ligi Mistrzów. Z całym szacunkiem dla obu kandydatów, był to co najwyżej mecz o randze Legia Warszawa – Wisła Kraków – komentuje Małgorzata Solecka.

  • Festiwal obietnic

    Kompetencje prezydenta w obszarze ochrony zdrowia są żadne. To jednak nie znaczy, że prezydent nie powinien starać się wpływać na to, jak funkcjonuje kluczowy z punktu widzenia obywateli segment usług publicznych. Jakie są poglądy kandydatów, którzy zmierzą się w niedzielę w II turze wyborów? Co obiecali, i czy te obietnice są realne?

  • NIZP-PZH odpowiada na tekst Małgorzaty Soleckiej

    Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego nigdy nie pobierał i nie będzie pobierać opłat od dziennikarzy za wstęp na organizowane przez siebie konferencje - przekonuje w liście do naszej redakcji rzecznik NIZP-PZH Monika Wróbel-Harmas.

  • Bóg uzdrawia, a lekarz bierze zapłatę

    „Siostro droga, uradowałem się usłyszawszy o chorobie, którą zesłał Ci Dobry Bóg, aby cię oczyścić jako złoto w ogniu. Prawie zazdroszczę twemu szczęściu”. Ten rzadki przykład braterskiej miłości najwymowniej ukazuje postrzeganie roli lekarzy na początku XVIII w. – byli oni całkowicie zbędni.

  • JOW a sprawa lekarska

    OZZL popiera jednomandatowe okręgi wyborcze, bo widzi bezpośredni związek między rodzajem ordynacji wyborczej a sytuacją ochrony zdrowia i sytuacją lekarzy. Pokażę na konkretnych przykładach, że tak rzeczywiście jest – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Przedsiębiorcy chcą zmian wyceny leczenia geriatrycznego

    Przedsiębiorcy oczekują konsekwentnej realizacji kompleksowego programu profilaktyki i opieki geriatrycznej, której celem byłoby optymalne przedłużenie okresu zawodowej aktywności osób starszych, a także zmian wyceny leczenia geriatrycznego i przyjęcia rozwiązań systemowych, które odciążą szpitale.

  • Porzućmy model biurokratyczny

    Istnieje kilka wariantów relacji lekarz rodzinny-specjalista. Pierwszy – biurokratyczny, nie służy ani lekarzom, ani pacjentom. Drugi – lekarski, służy pacjentowi i relacjom między lekarzami, lecz kłóci się z przyjętym w Polsce urzędniczym modelem ochrony zdrowia – pisze prof. Andrzej Szczudlik.

  • 60 złotych, czyli zaskakujący pomysł na promocję szczepień

    Państwowa instytucja, której misją jest zdrowie publiczne, uzależnia udział przedstawicieli mediów w konferencji poświęconej społecznie ważnej sprawie od tego, czy wniosą opłatę rejestracyjną.

  • Polacy czekają na zmianę. Czyli na co?

    W polityce nadchodzi czas wielkich zmian. I nie chodzi tylko o zmiany personalne. Co już dziś wydaje się pewne, albo przynajmniej prawdopodobne? - Małgorzata Solecka analizuje sytuację po pierwszej turze wyborów prezydenckich.

  • Czas milczenia, czas debaty

    Dzieje się ostatnio wiele rzeczy, które mocno się wiążą ze stanem naszego systemu opieki zdrowotnej. Wydawałoby się, że powinny znaleźć mocny rezonans w dyskusji publicznej oraz w mediach. Tymczasem – ostatnio cisza jakby makiem zasiał - pisze Maciej Biardzki.

  • Zgoda na zdrowie

    Coraz częściej słyszy się o działaniach alternatywnych wobec rozprawy sądowej, których założeniem jest rozwiązanie konfliktu, do jakiego doszło na terenie szpitala. Jednym z nich jest mediacja.

  • Internisty nie można zastąpić

    Interna, spychana do drugiej linii w świadomości społecznej, a także w decyzjach płatnika świadczeń zdrowotnych, nie może realizować swojego zadania - całościowej opieki medycznej nad chorym - pisze prof. Eugeniusz J. Kucharz.

  • Czyich praw broni Rzecznik Praw Dziecka?

    Marek Michalak sprzeciwia się decyzjom samorządów, które postanowiły ograniczyć dostęp do publicznych żłobków i przedszkoli rodzicom, którzy nie szczepią dzieci ze względu na swoje przekonania.

  • 300 godzin miesięcznie

    „Od mieszania łyżeczką herbata nie stanie się słodsza” - ten bon mot jest często powtarzany przy omawianiu problemów ochrony zdrowia. Zwykle jest to komentarz do niewystarczających nakładów finansowych, ale tym aspektem, w którym powiedzenie jest trafne w stu procentach, jest czas pracy lekarzy.

  • Prof. Maria Podolak-Dawidziak o Stanowisku TIP ws. raportu NIK

    Po udostępnieniu w mediach wyników wyrywkowej kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli znaleźliśmy się w smutnej sytuacji zmuszającej Zarząd Główny Towarzystwa Internistów Polskich do publicznego wyjaśnienia celowości utrzymania i rozwoju interny.

  • Prof. Zbigniew Zdrojewski popiera stanowisko TIP

    Stanowisko TIP w sprawie raportu NIK na temat opieki geriatrycznej w Polsce w sposób wyważony i wnikliwy przedstawia niedoskonałości metodologiczne raportu NIK. W związku z powyższym ocena działalności oddziałów chorób wewnętrznych i oddziałów geriatrycznych jest nieprawdziwa - pisze prof. Zbigniew Zdrojewski.

1676 artykułów - strona 52 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.