Póki co nie ma epidemii
Dmuchajmy na zimne po to, żeby nie doszło do czegoś, czego konsekwencje mogą być straszne - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Dmuchajmy na zimne po to, żeby nie doszło do czegoś, czego konsekwencje mogą być straszne - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Rozmowa z Bogdanem Gajewskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, Kawalerem Orderu Uśmiechu 2010 r.
Nie próbowaliśmy wzywać dyrektorów szpitali, żeby niczym bohaterowie stanęli na szańcu i dali się posiekać. To jest opinia, która pokazuje, że interpretacja prawa, którą ciągle – na razie – prezentuje Ministerstwo i NFZ, jest sprzeczna z Konstytucją.
Rozpoczęliśmy identyfikację zwłok, już 4 zespoły w tej chwili rozmawiają z rodzinami - powiedziała w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie RMF FM minister zdrowia Ewa Kopacz.
Przez 2 lata nie udało mi się namówić strony związkowej, jak również oponentów politycznych do tego, aby nie używali pacjentów jako broni do walki, jako amunicji politycznej - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.
Minister zdrowia Ewa Kopacz w wywiadzie udzielonym na antenie RMF FM zapowiedziała, że w pakiecie ustaw, jakie wkrótce przedstawi, znajdzie się m.in. dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie.
Jeżeli koledzy, których spotyka coś nieprzyjemnego czy ze strony pacjentów lub ich otoczenia, czy ze strony organów ścigania, mają potrzebę dzwonić do mnie nawet o północy, to znaczy, że Rzecznik jest potrzebny - mówi dr Katarzyna Turek-Fornelska, Rzecznik Praw Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie.
Polacy już dopłacają do usług medycznych. Oprócz 7,5 procentowej składki zdrowotnej dopłacamy z własnej kieszeni jeszcze 2,5 procent - wylicza w "Sygnałach Dnia" profesor Mariusz Łapiński, kardiolog, były minister zdrowia w rządzie Leszka Millera.
Z posłanką Platformy Obywatelskiej Beatą Małecką-Liberą rozmawia Piotr Rachtan.
Gdyby to było tak, że świadczeniodawca, który wprowadza pewne działania podnoszące jakość obsługi był nagradzany finansowo, to jestem za - mówi Marek Wójcik, ekspert do spraw zdrowia Związku Powiatów Polskich.
Pielęgniarki w różnych szpitalach zarabiają bardzo różnie i nie zależy to zupełnie od ich nakładu pracy, od ich aktywności w tej pracy, dlatego że w systemie zapisany jest tylko ilu ma być specjalistów i jaki sprzęt, żeby podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi Dorota Gardias, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Jeżeli Pani Minister uważa, że rzeczywiście szpital lepszy powinien być lepiej wynagradzany, a gorszy gorzej, to powinna wprowadzić zakaz limitowania świadczeń. Każdy szpital za taką samą usługę dostałby taką samą kwotę, a dalej zdecydowaliby pacjenci, którzy pójdą do lepszych szpitali, a nie do gorszych - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Ocena pacjenta powinna być jedynie jedną ze składowych oceny działania szpitala. Natomiast, jeżeli sama procedura jest nienależycie wykonywana, to kontrakt z taką placówką nie powinien być tańszy, lecz po prostu zerwany - mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.
Propozycję minister zdrowia Ewy Kopacz uzależnienia wyceny punktu od wyniku badania "satysfakcji pacjenta" należy traktować jako taki trik PRowski - uważa Marek Balicki, poseł niezrzeszony, były minister zdrowia.
"Satysfakcja pacjenta" jest czasami na tyle subiektywna, że trudno brać ją pod uwagę w procesie przyznawania jednostkom środków kontaktowych.- uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Wywiad z prof. Krzysztofem Szaflikiem – kierownikiem Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
Nowy prezes Naczelnej Izby Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz w rozmowie z Medycyną Praktyczną mówi o zwiększeniu składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zrównaniu praw publicznych i niepublicznych szpitali, dodatkowych ubezpieczeniach i obronie praw lekarzy.
Praktyki tego typu, że pacjentów, którzy zapisują się do specjalistów bądź do poradni ambulatoryjnych w szpitalach, umawia się na jeden dzień i zapisuje się ich z wyprzedzeniem na przykład na pół roku, to są praktyki nieprawidłowe, niezgodne z prawem... - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.
Brak satysfakcji z polskiej służby zdrowia to również wynik braku empatii lekarzy w stosunku do pacjentów. I dopóki lekarze nie będą traktować pacjentów jako swoich pracodawców, to nic się nie zmieni - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.