30 stycznia w Warszawie wręczono nagrody naukowe Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Oprócz 3 zespołów badawczych, w tym roku po raz pierwszy wyróżniono także grupę studentów medycyny. Z okazji 50-lecia PAN Wydział przyznał wyjątkowo aż 5 medali im. Jędrzeja Śniadeckiego.
Tylko jeden z 24 szpitali w województwie świętokrzyskim podpisał aneks do umowy ze Świętokrzyską Regionalną Kasą Chorych na 2003 r. W czwartek 30 stycznia minął kilkakrotnie przesuwany termin podpisywania aneksów.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski do 17 lutego ma czas na podpisanie ustawy o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ze względu na wątpliwości dotyczące skutków finansowych wprowadzenia tej ustawy oraz jej zgodności z konstytucją prezydent podejmie decyzję dopiero po zasięgnięciu opinii ekspertów.
Na konferencji prasowej zorganizowanej 29 stycznia przez Małopolski Związek Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej jego prezes, Andrzej Kowal, przedstawił oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Marka Balickiego i Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych, w którym związkowcy zaapelowali między innymi o "zagwarantowanie finansowania świadczeń przynajmniej na poziomie roku 2002".
Podczas nadzwyczajnej sesji zorganizowanej 27 stycznia Sejmik Województwa Śląskiego wydał oświadczenie w sprawie sytuacji w śląskiej ochronie zdrowia. W piśmie, które zostanie przekazane samorządom lokalnym, śląskim parlamentarzystom oraz związkom zawodowym, radni wyrażają niezadowolenie z powodu pogorszenia warunków finansowania świadczeń zdrowotnych w regionie i domagają się respektowania umowy zawartej 15 stycznia przez byłego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego ze związkowcami ze śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
W referendum na temat strajku generalnego zorganizowanym przez NSZZ "Solidarność" w śląskich placówkach ochrony zdrowia udział wzięło 70% pracowników, z których 96% opowiedziało się za podjęciem strajku. Jeśli postulaty związkowców nie zostaną spełnione, 6 lutego na spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców oraz izb lekarskich i pielęgniarskich zapadnie decyzja o terminie i formie protestu.
Związek Miast Polskich zaapelował do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o zawetowanie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
W procesie prywatyzacji polskich uzdrowisk pomija się potrzeby systemu opieki zdrowotnej - wynika z przedstawionego we wtorek 28 stycznia raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat przekształceń własnościowych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Według NIK w planowaniu polityki funkcjonowania i rozwoju sektora uzdrowisk zabrakło współpracy pomiędzy ministerstwami skarbu i zdrowia.
Ośrodki długookresowej rehabilitacji dzieci i młodzieży w województwie pomorskim protestują przeciwko zmniejszaniu wartości kontraktów zawartych z nimi przez kasę chorych. Na początku PRKS zaproponowała placówkom umowy na poziomie z ubiegłego roku, jednak w styczniu zmieniła warunki i zmniejszyła wartości kontraktów.
W Dzienniku Ustaw nr 9 z 27 stycznia 2003 r. ukazało się obwieszczenie marszałka sejmu z 3 stycznia 2003 r. zawierające jednolity tekst ustawy z 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.
37 lat temu, 26 stycznia 1966 roku, profesor Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski dokonali pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. W rocznicę tego wydarzenia ustanowiono Krajowy Dzień Transplantacji, którego celem jest rozpowszechnienie idei dawstwa narządów.
Ograniczenia reklamy alkoholu zmniejszają jego spożycie - informuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
25 lat temu w Głoskowie powstał pierwszy ośrodek leczenia uzależnień. Obecnie Monar prowadzi 32 ośrodki terapeutyczne i ponad 100 placówek dla bezdomnych.
Naczelna Izba Aptekarska uznała, że na opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia liście leków, które mają być dostępne dla osób po 65. rż. za opłatą ryczałtową równą 1 zł, znalazły się trzy substancje nieprzydatne w leczeniu chorych z tej grupy wiekowej, za to brakuje środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przesłały do Sejmu obywatelski projekt ustawy zmieniającej ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Propozycja środowiska lekarskiego ma jednak nikłe szanse realizacji, ponieważ w zeszłym tygodniu Sejm ostatecznie przyjął rządowy projekt ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia.
Premier powołał zespół ds. rozwiązania problemów publicznych zakładów opieki zdrowotnej - poinformował posłów Sejmowej Komisji Zdrowia minister zdrowia Marek Balicki. Zespół, którego przewodniczącym został wiceminister zdrowia Aleksander Nauman, ma się zająć opracowaniem propozycji rozwiązywania problemów zakładów opieki zdrowotnej - zadłużenia, postępowania układowego, postępowań komorniczych w szpitalach, form zakładów opieki zdrowotnej.
Na posiedzeniu Sejmu 23 stycznia posłowie większością głosów przyjęli prawie wszystkie senackie poprawki do ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia. Teraz ustawa trafi do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ukazał się komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wykazu lektur obowiązujących do egzaminu z zakresu medycyny rodzinnej w sesji wiosennej 2003 r. Listę lektur publikujemy poniżej.
22 stycznia na wspólnym posiedzeniu Komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny posłowie zakończyli prace nad poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.
Minister zdrowia Marek Balicki odbył w środę 22 stycznia rozmowy z przedstawicielami związków i samorządów medycznych. We wstępnych konsultacjach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.