×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

dr hab. n. med., prof. UO Dariusz Łątka

Specjalizacja

 • Neurochirurgia

Miejsca pracy: Umów wizytę/Poproś o terminarz

Specjalistyczna Prywatna Praktyka Lekarska

(Ordynator)

Informacje i kontakty

Studia
2001–2002 Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu. - studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia
1983–1989 Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu
Przebieg pracy zawodowej
1997– Wojewódzkie Centrum Medyczne Oddziału Neurochirurgii - starszy asystent, zastępca ordynatora, od 2003 p.o. ordynator, od 2004 ordynator.
1989–1996 Katedra i Klinika Neurochirurgii i Neurotraumatologii Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu - staż podyplomowy, asystent, starszy asystent.
Dorobek naukowy
* Wdrożenie szeregu nowych technik operacyjnych, popularyzacja nowoczesnych procedur protezowania i stabilizacji wewnętrznej kręgosłupa i wykorzystania nawigacji operacyjnej w neurochirurgii,
* Koordynacja projektów badawczych realizowanych we współpracy z Politechniką Wrocławską z wykorzystaniem matematyki nieliniowej (fraktalnej) w analizie danych biomedycznych,
* Sukcesy w działaniach na rzecz całkowitej zmiany oblicza neurochirurgii opolskiej zarówno w zakresie systemu organizacji i efektywności pracy, zarządzania i wynagradzania personelu, jak i w zakresie modernizacji i wyposażania Oddziału: w tym przede wszystkim organizacja unikalnego w kraju nowoczesnego odcinka neuroreanimacji.

Współautor dwóch podręczników: „Omental transposition to the ischemic brain: a critical review. In Goldsmith The Omentum” i „Wybrane problemy urazów wielonarządowych”, ponadto ponad 100 publikacji w fachowej prasie krajowej i zagranicznej (około 25 artykułów), kilkadziesiąt przeprowadzonych wykładów i osobistych ustnych prezentacji na sympozjach i najbardziej prestiżowych konferencjach naukowych, m.in. na Światowych Kongresach Neurochirurgii w Amsterdamie, Sydney, Marrakeshu i Bostonie oraz na kongresach europejskich w Lizbonie, Glasgow i Rzymie.
Dorobek zawodowy
1992 r. specjalizacja I-go stopnia z neurochirurgii.

1995 r. specjalizacja II-go stopnia z neurochirurgii i neurotraumatologii z wyróżnieniem pod kierunkiem pioniera polskiej mikroneurochirurgii prof. dr hab.n.med.Ryszarda Mrówki.

1996 r. doktorat z zakresu neurotraumatologii, wyróżniony przez Rektora ŚAM.

2019r. habilitacja na podstawie monografii: Artroplastyka szyjna jako alternatywa fuzji w leczeniu dyskopatii szyjnej

Udział w prestiżowych stażach i kursach zagranicznych w zakresie pełnoprofilowej neurochirurgii, m.in. chirurgii podstawy czaszki u prof. Volkera Seiferta (Frankfurt, Niemcy), anatomii mikroneurochirurgicznej u prof. Alberta Rhotona (Gainesville,Fl, USA), neurochirurgii onkologicznej u prof. Osamy Al Mefty, neurochirurgii naczyniowej u prof. Gaziego Yasargila (St. Louis, Mo, USA), neurochirurgii czynnościowej u prof. Roberta Spetzlera (Phoenix, Az, USA), oraz licznych specjalistycznych szkoleniach z zakresu dostępów operacyjnych i instrumentacji wewnętrznej kręgosłupa (Memphis, Tn - USA, Salzburg - Austria, Leiden - Holandia, Barcelona i Alicante - Hiszpania, Davos - Szwajcaria, Kuala Lumpur - Malezja). Ukończył pełny cykl szkoleń organizowanych przez Europejską Federację Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS) koniecznych do uzyskania European Board in Neurosurgery (Klagenfurt, Aalborg, Southampton, Funchal).

Nagrody:
- Medal Rektora Śląskiej Akademii Medycznej "Za szczególne osiągnięcia w nauce i pracy."
- Wyróżnienie Dyplomu Ukończenia Śląskiej Akademii Medycznej.
- Wyróżnienie Dyplomu Specjalisty Drugiego Stopnia z zakresu Neurochirurgii.
- Wyróżnienie Rektora Pracy Doktorskiej. Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji Krajowej Izby Gospodarczej 2010.
Zainteresowania zawodowe
mikroneurochirurgia naczyniowa, mikrochirurgia kręgosłupa
Przynależność do towarzystw i organizacji
Polskie Towarzystwo Neurochirurgów (PTNCH)
Polskie Towarzystwo Chirurgów Kręgosłupa (PTChK)
AOSpine Foundation
North American Spine Society (NASS)
World Spinal Column Society (WSCS)
Inne informacje
* Kierownik Oddziału Klinicznego Neurochirurgii USK w Opolu.
* Konsultant Wojewódzki w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii dla województwa opolskiego.
* Prezydent Elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa
* Inicjator powstania i Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Neurochirurgii na Opolszczyźnie „Neuro”.
* Inicjator powstania platformy internetowej dla pacjentów i profesjonalistów: drkregoslup.pl.
* Inicjator i organizator pierwszej edycji Polskiej Szkoły Chirurgii Kręgosłupa - ogólnopolskiego przedsięwzięcia edukacyjnego pod patronatem PTChK i AOSpine.

Hobby:
narty, squash i odśnieżanie w zimie; żagle, tennis, golf i uprawa roli w lecie; nurkowanie, komputery i wariacje kulinarne przez cały rok. Najlepiej odpoczywa migdaląc swego ukochanego labradora Guinessa oraz spełniając nawet najbardziej wymyślne zachcianki żony.
Kontakt

Podziękowania dla lekarza

Podziękuj lekarzowi i poleć go innym!

Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.

Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.

  • Zosia Bielec
   Wyrazy wielkiej wdzięczności dla Pana Profesora dr.Dariusza Łądka człowieka o wspaniałym sercu i wielkim profesjonalizmie oraz syna Kajetana który mnie operował.Dziękuję całemu Personelowi za wielkie wsparcie i oddanie podczas pobytu w Klinice.Polecam wszystkim potrzebującym Tych wspaniałych fachowców. Wdzięczna pacjętka z Podkarpacia Zosia B.
  • Krzysztof Bartoszko
   Dziękuje bardo Panu profesorowi Dariuszowi Łątka za uprzejmość i profesjonalizm w ocenie mojego przypadku
  • Barbara Hrabowska
   Bardzo dziękuję za opiekę po wypadku wszystkim z oddziału neurochirurgii lekarzom,pielęgniarkom,salowym ,rehabilitantowi życzę zdrowych wesołych świąt dużo siły i wytrwałości w dobie koronawirusa.