×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Prof. dr hab. n. med. Dominik Rachoń

Specjalizacja

 • Choroby wewnętrzne
 • Endokrynologia

Miejsca pracy: Umów wizytę/Poproś o terminarz

 • Antoniego Hryniewickiego 6 (budynek C Sea Towers, II p. gabinet nr 8), 81-340, Gdynia
  • e-mail: drachon@mp.pl

 • Al. Grunwaldzka 212 (budynek Company House nad Apteką Kalinową), 80-236, Gdańsk
  • e-mail: drachon@mp.pl

Informacje i kontakty

Studia
1992–1998 Akademia Medyczna w Gdańsku
Dorobek zawodowy
Prof. dr hab. n. med. Dominik Rachoń ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG) w 1998 roku, uzyskując dyplom lekarza medycyny. Przez jeden semestr studiował na Uniwersytecie w Neapolu w ramach przyznanego mu stypendium Unii Europejskiej TEMPUS.

W 1998 roku rozpoczął pracę zawodową jako asystent, a po obronie pracy doktorskiej i uzyskaniu tytułu doktora nauk medycznych w 2004 roku jako adiunkt Zakładu Immunologii, Katedry Histologii i Immunologii Wydziału Lekarskiego AMG.

W latach 2005-2007 prof. Rachoń uzyskał status pracownika naukowego Zakładu Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Getyndze (Niemcy) kierowanego przez wybitnego endokrynologa niemieckiego profesora Wolfganga Wuttke, gdzie prowadził badania nad potencjalnym zastosowaniem fitoestrogenów w leczeniu menopauzy.

Od 1 listopada 2007 do 31 marca 2008 roku przebywał na stypendium „Group of Eight” na Uniwersytecie Monash w Melbourne (Australia) gdzie pracował jako endokrynolog w zespole profesor Heleny Teede w Instytucie Zdrowia Uniwersytetu Monash oraz Fundacji Zdrowia Kobiet Jean Hailes. Dodatkowo został pracownikiem zespołu naukowo-badawczego profesora Marka Febrraio w Instytucie Baker'a Badań nad Chorobami Serca i Cukrzycą gdzie prowadził badania nad zespołem wielotorbielowatych jajników. Po powrocie do kraju prof. Rachoń został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Dietetyki Ogólnej, Katedry Żywienia Klinicznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie był zatrudniony do listopada 2010 roku. W tym czasie pracował również jako lekarz w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego aby w marcu 2009 roku złożyć państwowy egzamin specjalizacyjny w dziedzinie chorób wewnętrznych. W grudniu 2009 roku otrzymał także indywidualną nagrodę Ministra Zdrowia za badania nad fitoestrogenami i ich potencjalnym zastosowaniem w leczeniu dolegliwości i następstw menopauzy. W październiku 2010 roku, prof. Dominik Rachoń został powołany na stanowisko kierownika nowo utworzonego Zakładu Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Dominik Rachoń jest autorem ponad 80 prac opublikowanych w czasopismach endokrynologicznych o zasięgu międzynarodowym, a wyniki jego badań cytowane są przez innych badaczy zajmujących się problemami zdrowia kobiet i hormonalną terapią zastępczą (ilość cytowań >1000, index Hirscha 22). Jest także współautorem pierwszych polskich wytycznych dotyczących opieki nad zdowiem osób z niezgodnością płciową.

W latach 2012-2020 Prof. Dominik Rachoń był przewodniczącym gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego a obecnie jest vice-prezesem Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy oraz Polskiego Towarzystwa Zespołu Policystycznych Jajników. Od 2020 jest także członkiem Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.

W 2023 roku prof. Dominik Rachoń znalazł się na liście 2% najlepszych i najczęściej cytowanych naukowców na Świecie https://gumed.edu.pl/76270.html
Zainteresowania zawodowe
endokrynologia ginekologiczna, andrologia, hormonalna terapia zastępcza, hormonalne interwencje afirmujące płeć u osób z niezgodnością płciową, leczenie dysforii płciowej, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze
Przynależność do towarzystw i organizacji
Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne
Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy
Polskie Towarzystwo Zespołu Policystycznych Jajników
Sekcja Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk
Inne informacje
Prof. dr hab. n. med. Dominik Rachoń - internista endokrynolog, lekarz z ogromnym doświadczeniem i pasją do medycyny. Jego zainteresowania zawodowe to przede wszyskim: zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS), zdrowie kobiet po menopauzie, leczenie zaburzeń hormonalnych u mężczyzn (andrologia) oraz hormonalne interwencje afirmujące płeć u osób z niezgodnością płciową
Kontakt
 • e-mail: drachon@mp.pl

Podziękowania dla lekarza

Podziękuj lekarzowi i poleć go innym!

Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.

Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.

Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.

  • Bernecka
   Najlepszy endokrynolog pomógł mi bardzo.... Uśmiechnięty z poczuciem chumor. Pomaga osobiście albo mailowo. Leczę się już ponad 5 lat. Zdrowa i szczęśliwa
  • Aldona Jaszul
   Trafiłam na badania z córką . Bardzo mily i kompetentny lekarz. Czułam się zaapopiekowana . Odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Bardzo dobry specjalista. Bardzo serdecznie polecam.
  • Dariusz Grzegorkiewicz
   Pan Profesor jest niekwestionowanym specjalistą i autorytetem pod każdym względem. Naukowiec, ale przede wszystkim praktyk. Inteligentny i empatyczny. Nie szczędzi czasu na wizyty i zawsze pomaga - osobiście lub na maila. Bardzo skrupulatny - zna i pamięta wszelkie szczegóły schorzeń. Bardzo mi pomógł i pomaga do dziś. Polecam serdecznie!
  • Kamila
   Człowiek lecząc się u Pana Profesora wie że jest po co żyć tzn. wie że działania doprowadzają do skutecznego leczenia a nie wyroku śmierci. Stosowane są przez Pana Profesora najnowocześniejsze metody i leki. Dzięki temu za dwa dni mój syn w zdrowiu kończy 12 lat. Bardzo dziękuję bo mam dla kogo żyć 😊
  • Michał Dy
   Jestem pod opieką pana doktora od jakiegoś czasu, problemy z testosteronem zostały szybko rozwiązane. Rezultaty leczenia w 100% spełniły oczekiwania. Pan doktor jest bardzo konkretny i dokładny, potrafi bardzo skrupulatnie przeprowadzić wywiad z pacjentem dzięki czemu wiadomo co pacjentowi dolega, z czystym sumieniem polecam
  • Ola
   Mój ulubiony endokrynolog. Uważny, skupia się na badaniach i przede wszystkim fachowiec- naukowiec. Ma wielkie pojęcie o chorobach tarczycy i jego obopólnych problemach. Nie zbywa pacjenta, tylko doradza więcej niż sam pacjent wymyśli. Przy naszej chorobie ciężko o dobrego endokrynologa. Pan doktor zawsze zleca więcej badań niż tylko podstawowe o zawsze znajduje rozwiázaniavwięfej niż tylko miarkowanie dawki euthyroxs lub letrox
  • Maria
   Totalnie holistyczne podejście do pacjenta: Pan dr szczegółowo dopytał o wszystko, nietylko kwestie związane z objawami, ale i o tryb życia, dietę, wygląd pracy, inne leczone choroby. Wnikliwie wziął pod uwagę całość i potrafił uważnie wszystkiego wysłuchać. Bardzo konkretny, profesjonalny, rzeczowy i ludzki. Dobrał leczenie idealne dla mnie i poświęcił mi dużo czasu. To nie było, jak dotychczas 15 min i skupienie tylko na wynikach badań, ale to była ok godzina, w której przestudiował badania, przeprowadził wywiad, zważył, zmierzył ciśnienie, sprawdził nawet jak działa mój wzrok. Dawno nie spotkałam tak profesjonalnego lekarza. Dziękuję i pozdrawiam!
  • Monika
   Bardzo dobry Lekarz, obdarzony wielka intuicją, od wielu lat mi pomaga. Czuje się zaopiekowana i jestem zdrowa dzięki Jego profesjonalizmowi.
  • Miłosz
   Do Dr. Rachonia trafiłem z polecenia. Od pierwszego momentu zajął się mną bardzo profesjonalnie. Jestem osobą w trakcie tranzycji. Od samego początku gdy dowiedział się co jest powodem mojej wizyty, zwracał się do mnie w rodzaju męskim. Widać, że ma doświadczenie i traktuje swoich pacjentów z szacunkiem. Polecam tego specjalistę.
  • Marta Walczyńska
   Najlepszy lekarz na świecie,potrafi wysłuchać pacjenta postawić świetna diagnozę i przede wszystkim pomoc. choroby takie jak hashimoto lubią chodzić parami z innymi dolegliwościami także nie zawsze wystarczy tylko letrox czy eutyrox..100%polecam pana profesora.Marta z Lęborka
Zobacz także