Podstawy leczenia ran dla lekarzy rodzinnych. Pacjent z raną przewlekłą – postępowanie ogólne
20.02.2023
dr n. med. Grzegorz Krasowski1,2, mgr Barbara Próchnicka2, Michał Krasowski3, lek. Bartłomiej Kazek2
1 Nutrikon Sp. z o.o.
2 Krapkowickie Centrum Zdrowia
3 Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Urazy mechaniczne przewodu słuchowego
Usuwanie ciał obcych na własną rękę jest bardzo ryzykowne, dlatego w takich przypadkach zawsze należy zgłosić się do lekarza.
-
Urazy ucha środkowego i kości skroniowej
Najczęstszą przyczyną urazu ucha środkowego i kości skroniowej jest wypadek komunikacyjny. Inne powody urazu to upadek, pobicie, urazy podczas uprawiania sportu.
-
Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
Więzadła krzyżowe to struktury w formie taśm zbudowane z tkanki łącznej przebiegające wewnątrz kolana, których funkcją jest utrzymywania jego stabilności. Łączą kość udową z kością piszczelową.
-
Powikłania rany pooperacyjnej
Każda rana operacyjna jest potencjalnie narażona na wystąpienie powikłań. W zależności od rodzaju zabiegu, stanu chorego, rozległości i umiejscowienia rany, ryzyko powikłań może być bardzo różne.
-
Rana
Rana to przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek pod nią położonych. Rana powstaje zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego, ale urazem, czyli raną może być też np. oparzenie. Uraz może być mechaniczny, termiczny lub chemiczny. W zależności od mechanizmu powstania rany wyróżniamy, m.in. rany tłuczone, szarpane, cięte, kąsane.
-
Urazy nosa i ciała obce w nosie
Najczęstsze urazy są wynikiem aktywności sportowej (częściej w sportach kontaktowych), pobicia lub wypadków komunikacyjnych. Ciało obce w nosie jest jedną z najczęstszych przyczyn jednostronnego upośledzenia drożności nosa u dzieci.
-
Zamknięte obrażenia tkanek miękkich
Obrażenia tkanek miękkich powstają na skutek urazu, czyli zadziałania siły zewnętrznej. Obrażenia takie mogą powstać po bezpośrednim zadziałaniu urazu lub pośrednio, przez przeniesienie siły urazu na tkanki miękkie.
-
Urazy i ciała obce gardła i migdałków
Do urazu mechanicznego gardła dochodzi zwykle podczas upadku dziecka trzymającego w ustach ostry przedmiot – np. ołówek, patyk lizaka.
-
Urazy termiczne: oparzenie, odmrożenie
Odmrożenie ucha zewnętrznego zdarza się bardzo często i jest niebezpiecznym urazem. Co robić w razie wystąpienia objawów?